Unia dopłaci miliardy na lepszą jakość powietrza w Polsce

Unia dopłaci miliardy na lepszą jakość powietrza w Polsce
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk22.05.2024 | 4 min.

Dobra wiadomość dla tych, którzy czekają na dopłaty z programu Czyste Powietrze! Unia Europejska zadecydowała o przekazaniu 6,4 mld złotych na poprawę jakości powietrza w Polsce. Dzięki tym środkom, przez około dwa lata nie powinno być problemów z wypłacaniem dofinansowań w ramach programu. Pieniądze pozwolą na wsparcie blisko 145 tys. rodzin, wymianę ponad 111 tys. starych, nieekologicznych pieców oraz termomodernizację prawie 97 tys. budynków.

Czyste Powietrze ze stabilnym finansowaniem na 2 lata

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy oczekiwali na wsparcie z programu Czyste Powietrze! Dzięki środkom z Unii Europejskiej w wysokości 6,4 mld złotych, program ma zapewnione stabilne finansowanie na około dwa lata. Oznacza to, że przez ten czas nie powinno być już problemów z wypłatami dotacji dla beneficjentów.

W ostatnim czasie sytuacja z realizacją programu nie była najlepsza. Na przełomie 2023 i 2024 roku zaległości w wypłatach sięgały aż 300 mln złotych, a ponad 23 tysiące rodzin wciąż czekało na obiecane im pieniądze. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stopniowo starało się rozwiązać ten problem, jednak prawdziwy przełom nastąpił dopiero w lutym bieżącego roku.

Wówczas to, dzięki m.in. środkom z Krajowego Planu Odbudowy, udało się uregulować wszystkie zaległe należności i zacząć realizować wypłaty na bieżąco. Zabezpieczyło to program na krótki okres, ale nadal brakowało pieniędzy na dalsze jego funkcjonowanie. Teraz, po pozyskaniu funduszy z UE, czyste powietrze w Polsce ma szansę na pełną realizację pomimo wcześniejszych trudności.

Wsparcie na wymianę 111 tys. kopciuchów i termomodernizację

Uzyskane z Funduszu Europejskich Inwestycji na rzecz Klimatu (FEnIKS) 6,4 mld złotych ma posłużyć nie tylko do bieżącego finansowania programu Czyste Powietrze, ale również do konkretnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Jak szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dzięki tym pieniądzom możliwa będzie wymiana aż 111 tysięcy starych, nieekologicznych pieców, popularnie zwanych "kopciuchami".

Ale to nie wszystko! Dofinansowanie ze środków unijnych obejmie również szeroko zakrojone prace termomodernizacyjne. Planuje się, że dzięki tym funduszom uda się przeprowadzić gruntowną modernizację energetyczną niemal 97 tysięcy budynków na terenie całego kraju. To ogromny krok w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej polskich domów i mieszkań oraz ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa, wszystkie te działania przełożą się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 0,5 miliona ton rocznie. Niewątpliwie przyczyni się to do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy, a co za tym idzie – również naszego zdrowia i samopoczucia.

  • Wsparcie dla 145 tys. rodzin
  • Wymiana 111 tys. kopciuchów
  • Termomodernizacja 97 tys. budynków
  • Redukcja emisji CO2 o 0,5 mln ton rocznie

Czytaj więcej: Jak rząd chce zmienić taryfy prądowe? Nowe zasady dla ubogich

Zmiany zasad i listy urządzeń objętych dofinasowaniem

Zdjęcie Unia dopłaci miliardy na lepszą jakość powietrza w Polsce

Wraz z uruchomieniem nowego finansowania z Unii Europejskiej, od 22 kwietnia 2024 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany w funkcjonowaniu programu Czyste Powietrze. Mają one na celu zwiększenie jego efektywności i wyeliminowanie niektórych nieprawidłowości, które pojawiały się w przeszłości.

Jedną z kluczowych modyfikacji będzie obowiązek korzystania z tzw. listy ZUM przy wyborze nowych urządzeń grzewczych. Lista ta zawiera wyłącznie certyfikowane, wysokiej jakości produkty, co ma zapobiec sytuacjom, w których beneficjenci programu otrzymywali niskojakościowy sprzęt z Chin po zawyżonych cenach. Dzięki temu ograniczeniu, pieniądze z dotacji będą trafiać wyłącznie na porządne i energooszczędne urządzenia.

Zmienią się również zasady przyznawania najwyższego poziomu dofinansowania. Do tej pory zdarzały się przypadki, gdy jedna osoba otrzymywała ogromne kwoty (nawet kilkaset tysięcy złotych) na kilka należących do niej nieruchomości. Teraz najwyższy próg wsparcia będzie przysługiwał tylko na jeden budynek, a pozostałe będą objęte podstawowym dofinansowaniem. Wpłynie to na bardziej sprawiedliwy podział środków.

Podsumowując, dzięki środkom z Unii Europejskiej program Czyste Powietrze zyskał nowe życie. Przez około dwa lata będzie mógł bez przeszkód realizować swoje cele, wspierając Polaków nie tylko finansowo, ale również w realnej walce o czystsze powietrze w naszym kraju.

Najczęstsze pytania

Dzięki nowym środkom unijnym w wysokości 6,4 mld złotych, program Czyste Powietrze ma zapewnione stabilne finansowanie na około dwa lata. Przez ten czas nie powinno być problemów z terminową realizacją wypłat dla beneficjentów.

Przekazane przez UE 6,4 mld złotych umożliwi wsparcie około 145 tysięcy rodzin, wymianę 111 tysięcy starych, nieekologicznych pieców na nowe urządzenia oraz przeprowadzenie termomodernizacji energetycznej blisko 97 tysięcy budynków mieszkalnych.

Od 22 kwietnia 2024 roku przy wyborze nowych urządzeń grzewczych będzie obowiązywać lista certyfikowanych produktów wysokiej jakości. Wprowadzone zostaną również ograniczenia w przyznawaniu najwyższego poziomu dofinansowania na więcej niż jedną nieruchomość.

Nie, osoby, które już złożyły wnioski w ramach programu Czyste Powietrze, nie muszą ponawiać tego procesu. Nowe zasady będą obowiązywać jedynie przyszłych beneficjentów, którzy dopiero wystąpią o dofinansowanie.

Po 22 kwietnia przy ubieganiu się o prefinansowanie konieczne będzie przedstawienie odręcznie podpisanej kopii faktury zaliczkowej oraz notarialnie potwierdzonego pełnomocnictwa w przypadku działania przez pełnomocnika.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
  2. 2 mln zł na modernizację sieci. Umowa ENEA z EBI o podpisanie.um deglaracja.
  3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
  4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
  5. Ciepło z lodu | Ogrzewanie domu lodowym powietrzem
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk

Jako miłośniczka natury i ekologii, moje artykuły skupiają się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, życiem na wsi oraz nowinkami z dziedziny budownictwa. Odkrywaj ze mną uroki życia wiejskiego!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły