Uczestnicy Czyste Mieszkanie II nabór - 886 gmin wzięło udział

Uczestnicy Czyste Mieszkanie II nabór - 886 gmin wzięło udział
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska20.02.2024 | 7 min.

Program "Ciepłe Mieszkanie" cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich gmin. W drugim naborze zgłosiło się aż 886 gmin z całej Polski, co oznacza, że łącznie z pierwszą edycją projektu przystąpiły już 1262 samorządy. Taka liczba uczestników to szansa na poprawę efektywności energetycznej wielu budynków i walkę z niską emisją w skali całego kraju. Mieszkańcy gmin biorących udział w programie mają czas do końca 2026 roku na składanie wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację. Łączny budżet wsparcia dla beneficjentów wynosi ponad 1,68 miliarda złotych.

Program "Ciepłe Mieszkanie" obejmie 886 gmin

W drugim naborze do programu "Ciepłe Mieszkanie" zgłosiło się aż 886 gmin z całej Polski. Razem z 374 gminami z pierwszego naboru daje to imponującą liczbę 1262 samorządów, które zdecydowały się wziąć udział w tym projekcie mającym na celu poprawę efektywności energetycznej budynków i walkę ze smogiem.

Taka skala uczestnictwa gmin oznacza, że mieszkańcy ponad 1/3 wszystkich gmin w kraju będą mieli szansę skorzystać ze wsparcia na wymianę przestarzałych pieców grzewczych oraz termomodernizację budynków. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość zważywszy na fakt, że wciąż około 3 mln gospodarstw domowych w Polsce ogrzewa swoje domy węglem lub drewnem, często w przestarzałych kotłach i piecach.

Najwięcej chętnych z województw śląskiego i małopolskiego

Zdecydowanie najwięcej gmin, bo aż 150, które zgłosiły się do programu pochodzi z województwa śląskiego. Wysoką aktywność wykazały również samorządy z Małopolski, skąd napłynęło 130 zgłoszeń. Te dwa regiony od lat zmagają się ze zjawiskiem smogu, więc nie dziwi duże zainteresowanie proekologicznymi dotacjami.

W dalszej kolejności znalazły się województwa łódzkie (99 gmin), wielkopolskie (98) i mazowieckie (92). Z kolei najmniej chętnych pochodzi z woj. opolskiego (12) i lubuskiego (16). Być może tamtejsze samorządy nie odczuwają aż tak palącej potrzeby walki z zanieczyszczeniem powietrza jak regiony Polski południowej.

Mieszkańcy mają czas do końca 2026 roku na skorzystanie ze wsparcia

Mieszkańcy gmin uczestniczących w programie "Ciepłe Mieszkanie" mają teraz czas do 31 grudnia 2026 roku na składanie wniosków o dotacje. Powinni więc uważnie śledzić informacje na temat uruchomienia naboru przez własne urzędy gminy, aby nie przegapić okazji do pozyskania dofinansowania.

Co istotne, ze wsparcia będą mogli skorzystać nie tylko właściciele prywatnych domów jednorodzinnych, ale także osoby mieszkające w blokach i kamienicach. Obejmuje ono bowiem również lokatorów mieszkań komunalnych oraz członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Kto może ubiegać się o dotacje?

Program kierowany jest do szerokiego grona beneficjentów. O wsparcie mogą się ubiegać:

 • właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych,
 • właściciele i współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych,
 • osoby posiadające lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym objętym społeczną czynszową formą najmu,
 • spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami wielorodzinnymi,
 • jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne np. zakłady opieki zdrowotnej czy oświaty

Podstawowym kryterium jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu objętego wnioskiem o dotację. Szczegóły dostępne są na stronie programu "Ciepłe Mieszkanie".

Czytaj więcej: 10 tys. euro na efektywność energetyczną dla MŚP: nabór 2024 (luty - kwiecień)

Wsparcie sięga nawet 375 tys. zł dla wspólnot i spółdzielni

Wysokość dotacji w programie "Ciepłe Mieszkanie" jest zróżnicowana w zależności od typu beneficjenta. I tak:

Osoby fizyczne (np. właściciele domów jednorodzinnych lub mieszkań) do 43 900 zł
Wspólnoty mieszkaniowe do 250 000 zł
Spółdzielnie mieszkaniowe do 375 000 zł

Co ważne, dotacje mogą pokryć nawet do 60-80% kosztów inwestycji w zależności od osiągniętego efektu ekologicznego. Im większa redukcja CO2 i pyłów w wyniku przeprowadzonych prac, tym wyższy poziom dofinansowania.

Środki te beneficjenci będą mogli przeznaczyć na bardzo szeroki katalog inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła oraz poprawą efektywności energetycznej budynków. Wśród najpopularniejszych zadań znalazły się:

 • wymiana starych pieców i kotłów na paliwa stałe na nowoczesne kotły gazowe, olejowe lub biomasę,
 • montaż pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych,
 • docieplenie ścian, stropów i fundamentów,
 • wymiana okien i drzwi zewnętrznych,
 • instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Łączny budżet programu to ponad 1,68 mld zł dotacji

Uczestnicy Czyste Mieszkanie II nabór - 886 gmin wzięło udział

Aktualny budżet przewidziany na realizację programu "Ciepłe Mieszkanie" wynosi niebagatelną kwotę 1 miliard 680 milionów złotych. To ogromne wsparcie, które w połączeniu z aktywnością beneficjentów może przynieść wymierne efekty dla polskiego środowiska.

Nawet niewielkie, punktowe inwestycje przeprowadzone w skali setek tysięcy budynków mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym kraju.

Dlatego warto, aby mieszkańcy gmin uczestniczących w programie jak najszerzej korzystali z dostępnych środków. Zwłaszcza, że często tego typu dotacje stanowią zachętę do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu kosztownego remontu, na który wielu z nas nie byłoby stać z własnej kieszeni.

Wymiana pieców i poprawa efektywności energetycznej budynków

Głównym celem programu "Ciepłe Mieszkanie" jest wsparcie wymiany przestarzałych źródeł ciepła na paliwa stałe, potocznie zwanych "kopciuchami". Ten rodzaj ogrzewania powoduje szczególnie dużą emisję zanieczyszczeń do powietrza, dlatego konieczne jest jego sukcesywne wycofywanie.

Dotacje mają zachęcić do zastępowania starych pieców nowoczesnymi, niskoemisyjnymi kotłami gazowymi, olejowymi lub na biomasę, a także odnawialnymi źródłami ciepła - pompami ciepła oraz kolektorami słonecznymi.

Oprócz wymiany źródeł ciepła, wsparcie obejmuje szeroko pojętą poprawę efektywności energetycznej budynków. Możliwe jest dofinansowanie m.in. docieplenia ścian, stropów, fundamentów czy wymiany okien i drzwi. To bardzo ważne działania, gdyż pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzewania budynku.

Szczegóły dostępne na stronie programu "Ciepłe Mieszkanie"

Kompleksowe informacje dotyczące programu "Ciepłe Mieszkanie", w tym kryteria uczestnictwa, poziom i zasady przyznawania dotacji oraz niezbędne procedury i wymagane dokumenty, znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej projektu.

Publikowane są tam również aktualności, w tym informacje o uruchomieniu naborów przez poszczególne gminy. Dlatego warto śledzić serwis, aby być na bieżąco i nie przegapić szansy na pozyskanie atrakcyjnego dofinansowania.

Podsumowanie

Program "Ciepłe Mieszkanie" okazał się dużym sukcesem, o czym świadczy rekordowa liczba 886 gmin, które zgłosiły swój akces w drugim naborze. Łącznie z pierwszą edycją daje to już 1263 samorządy i ogromne możliwości walki ze smogiem w skali całego kraju. Mieszkańcy uczestniczących gmin mają czas do końca 2026 roku na składanie wniosków o dofinansowanie z budżetu programu, który opiewa na ponad 1,68 mld zł.

Dotacje w ramach "Ciepłego Mieszkania" przeznaczone są na wymianę przestarzałych pieców na paliwa stałe oraz szeroko pojętą poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Dzięki temu walka z niską emisją zyskuje realne, wymierne narzędzie w postaci zachęt finansowych dla beneficjentów.

Najczęściej zadawane pytania

Do grona potencjalnych beneficjentów programu należą: właściciele domów jednorodzinnych, lokatorzy mieszkań komunalnych, członkowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami wielorodzinnymi oraz jednostki samorządu terytorialnego (np. szkoły, DPS-y).

Środki można przeznaczyć na wymianę starych pieców i kotłów na paliwa stałe, montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych, a także prace termoizolacyjne (docieplenie, wymiana okien).

Dotacje mogą pokryć nawet 60-80% kosztów inwestycji w zależności od uzyskanych efektów ekologicznych. Np. dla osób fizycznych to max 43,9 tys. zł, a dla wspólnot i spółdzielni nawet 250-375 tys. zł.

Nabór wniosków w gminach potrwa do 31 grudnia 2026 r. Warto jednak składać je wcześniej, bo środki są ograniczone.

Pełne zasady udziału w programie, wymagane dokumenty i procedury opublikowane są na rządowej stronie internetowej pod adresem: https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. 2 mln zł na modernizację sieci. Umowa ENEA z EBI o podpisanie.um deglaracja.
 3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
 5. Ciepło z lodu | Ogrzewanie domu lodowym powietrzem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska

Lubię cieszyć się spokojem w wiejskim otoczeniu i ekologicznym podejściem do życia. Moje teksty skupiają się na OZE, budownictwie, oraz ciekawostkach ze świata kina i seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AktualnościMałe wiatraki i dopłaty: Konfederacja Lewiatan zabrała głos.

Program "Moja Elektrownia Wiatrowa" z dopłatami do przydomowych małych wiatraków wzbudził kontrowersje. Konfederacja Lewiatan skrytykowała jego wprowadzenie bez należytych analiz. Jednak małe wiatraki mogą przyczynić się do rozwoju energetyki wiatrowej i wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii. Istotna jest zatem przemyślana polityka energetyczna oparta na dogłębnych analizach.