Top 10 najlepszych polskich filmów wszech czasów

 Top 10 najlepszych polskich filmów wszech czasów
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska20.09.2023 | 7 min.

Polskie kino ma bogatą historię i wiele wybitnych produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu najlepszych filmów w historii. W naszym zestawieniu przygotowaliśmy ranking 10 najlepszych polskich filmów wszech czasów, które koniecznie trzeba znać i obejrzeć.

Które polskie filmy są najlepsze wszech czasów?

Wybór 10 najważniejszych i najwartościowszych filmów w historii polskiego kina nie jest łatwy. Mamy wiele produkcji, które na zawsze zapisały się w pamięci widzów i krytyków. Przygotowując nasz ranking, wzięliśmy pod uwagę zarówno artystyczną wartość filmów, jak i ich popularność oraz wpływ na polską kinematografię. Staraliśmy się wybrać te tytuły, które pokochały pokolenia Polaków i są uznawane za prawdziwe arcydzieła. Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór przypadnie Państwu do gustu.

Najpopularniejsze polskie filmy, które warto obejrzeć

Wśród najchętniej oglądanych polskich produkcji znajdziemy zarówno współczesne hity, jak i starsze tytuły, które przetrwały próbę czasu. Do tej grupy można zaliczyć m.in. komedię „Sami swoi” z lat 60., familijną trylogię „Czterej pancerni i pies”, kultową „Chłopaki nie płaczą” z Cezarym Pazurą czy „Kilerów” duetu Kędzierski-Vegas. Ogromną popularnością cieszą się również „Poranek kojota” Olafa Lubaszenki oraz „Kiler” i „Chłopaki nie płaczą” w reżyserii Juliana Jarzyny. Te produkcje przyciągnęły do kin miliony Polaków.

10 najwyżej ocenianych polskich filmów w historii kina

Oprócz kasowych hitów, polska kinematografia ma w swoim dorobku wiele tytułów uznawanych za prawdziwe arcydzieła. Wśród 10 najlepiej ocenianych polskich filmów znajdziemy m.in.:
- „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy z 1958 r.
- „Eroica” Andrzeja Munka z 1957 r.
- „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy z 1975 r.
- „Pianista” Romana Polańskiego z 2002 r.
- „Trzy kolory. Niebieski” Krzysztofa Kieślowskiego z 1993 r.
- „Ida” Pawła Pawlikowskiego z 2013 r.
- „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy 1976 r.
- „Miasto 44” Jana Komasy z 2014 r.
- „Noce i dnie” Jerzego Antczaka z 1975 r.
- „Faraon” Jerzego Kawalerowicza z 1966 r.

Te polskie filmy pokochały miliony widzów na całym świecie

 Top 10 najlepszych polskich filmów wszech czasów

Wielu polskich reżyserów zdobyło uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Do grona twórców najbardziej rozpoznawalnych należąRoman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Agnieszka Holland. Ich filmy odniosły sukces na całym świecie i zdobyły prestiżowe nagrody, m.in. Oscary. Do produkcji najchętniej oglądanych poza Polską należą m.in. „Pianista”, „Ida”, „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego czy „Frantz” François Ozona.

Filmy, które każdy Polak powinien znać i obejrzeć

Są w polskim kinie takie tytuły, obok których nie można przejść obojętnie. Każdy miłośnik X Muzy powinien znać chociażby z tytułu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy z 1981 r. To film, który stał się symbolem oporu w czasach stanu wojennego. Ponadczasowe są również takie produkcje, jak „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, „Ziemie obiecana” czy „Popiół i diament”.

Polskie kino ma wiele świetnych produkcji. Oto nasz ranking 10 najlepszych

Przedstawiamy zatem subiektywny wybór 10 najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Są to produkcje, które wzbudziły ogromne zainteresowanie widzów, zdobyły uznanie krytyków i na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. Oto one:

 1. „Popiół i diament” (1958) - mistrzowski obraz Andrzeja Wajdy uznawany za jedno z największych arcydzieł polskiego kina.
 2. „Ziemia obiecana” (1975) - kolejny hit Wajdy opowiadający historię trzech przyjaciół próbujących odnieść sukces w XIX-wiecznej Łodzi.
 3. „Człowiek z żelaza” (1981) - film, który stał się symbolem oporu w czasach stanu wojennego w Polsce.
 4. „Noce i dnie” (1975) - ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Jerzego Antczaka.
 5. „Pianista” (2002) - oscarowy film Romana Polańskiego opowiadający losy Władysława Szpilmana.
 6. „Ida” (2013) - czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego, zdobywca Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
 7. „Psy” (1992) - głośny debiut Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą w roli głównej.
 8. „Miasto 44” (2014) - filmowy hołd dla Powstania Warszawskiego w reżyserii Jana Komasy.
 9. „Sami swoi” (1967) - kultowa komedia Sylwestra Chęcińskiego o zwaśnionych rodzinach.
 10. „Katyń” (2007) - poruszający dramat wojenny Andrzeja Wajdy o zbrodni katyńskiej.

Te filmy uznawane są za arcydzieła polskiej kinematografii

Filmy z naszego zestawienia to prawdziwe perełki polskiej kinematografii. Zdobyły uznanie widzów i krytyków, odniosły sukces komercyjny i artystyczny. Cechuje je wysoki poziom artystyczny, świetne role aktorskie i ponadczasowe przesłanie. To produkcje, które warto znać i które zostały już „zakwalifikowane” do kanonu polskiej kultury filmowej. Miejmy nadzieję, że polskie kino nadal będzie stawiało na wysoką jakość i dostarczało tak wybitnych filmów jak te wymienione w naszym rankingu.

Gdzie obejrzeć najlepsze polskie filmy online i w telewizji?

Większość filmów z naszego zestawienia dostępna jest na DVD oraz w serwisach VOD takich jak Netflix, HBO GO, Player czy Chili TV. Część tytułów można obejrzeć bezpłatnie (z reklamami) na platformie YouTube. Warto również śledzić ramówki stacji telewizyjnych – klasyki polskiego kina regularnie pojawiają się na antenie TVP Kultura, Ale Kino+ czy Kino Polska. Dzięki temu każdy może nadrobić zaległości i poznać najważniejsze produkcje w historii polskiej kinematografii.

Podsumowanie

Przedstawiony ranking 10 najlepszych polskich filmów to z pewnością subiektywny wybór, który może być punktem wyjścia do dyskusji. Bez wątpienia polskie kino ma w swojej historii wiele wybitnych dzieł, które na trwale zapisały się w kanonie kinematografii. Mamy nadzieję, że także współczesne produkcje dorównają klasykom i zachwycą polskich oraz zagranicznych widzów. Gorąco zachęcamy do oglądania polskich filmów – zarówno tych kultowych, jak i nowszych. To doskonały sposób na poznanie polskiej kultury i historii.

Najczęściej zadawane pytania

Wiele klasycznych polskich filmów jest dostępnych na DVD oraz w serwisach VOD takich jak Netflix, Player czy Chili TV. Część starszych produkcji można również obejrzeć na YouTube. Warto śledzić ramówki stacji TVP Kultura czy Kino Polska, gdzie regularnie pojawiają się archiwalne tytuły.

Polskie kino ma na koncie 10 nominacji i 3 Oscary. Statuetki otrzymały filmy „Pianista” w kategorii najlepszy reżyser oraz „Ida” w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia.

Warto sięgnąć po klasyki gatunku takie jak „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Eroica”, a także po głośne tytuły nowsze jak „Ida”, „Bogowie”, „Zimna wojna” czy „Boże Ciało”. Dobrym punktem wyjścia jest nasz ranking 10 najlepszych polskich filmów.

Premiery polskich filmów odbywają się regularnie w kinach na terenie całego kraju. Nowości trafiają także na platformy VOD takie jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime. Stacja TVP Kultura również prezentuje fabularne nowości polskiego kina.

Z dziećmi warto obejrzeć „Akademię Pana Kleksa”, trylogię „Magiczne drzewo”, „Dziewczynkę z szafy” czy „Karolcia”. Dla starszych dzieci polecamy „W pustyni i w puszczy” oraz „Papusza”.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
 3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
 5. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska

Lubię cieszyć się spokojem w wiejskim otoczeniu i ekologicznym podejściem do życia. Moje teksty skupiają się na OZE, budownictwie, oraz ciekawostkach ze świata kina i seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły