Szpital z ogromną oszczędnością dzięki fotowoltaice SolarEdge

Szpital z ogromną oszczędnością dzięki fotowoltaice SolarEdge
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk20.04.2024 | 3 min.

Szpitale to miejsca, w których ciągle muszą być dostępne olbrzymie ilości energii elektrycznej. Nie ma tu miejsca na chwile wytchnienia – zasilanie musi działać nieprzerwanie przez całą dobę. Dlatego tak ważne jest znalezienie rozwiązania, które nie tylko będzie bardziej ekologiczne, ale także przyniesie znaczące oszczędności finansowe. Nasz dzisiejszy artykuł przedstawia przypadek szpitala w Wolicy, w którym dzięki instalacji fotowoltaicznej z optymalizatorami mocy firmy SolarEdge udało się zredukować wydatki na energię elektryczną aż o 50%!

Instalacja fotowoltaiczna w szpitalu o mocy 199,8 kWp

Szpitale to obiekty o ogromnym zapotrzebowaniu na energię elektryczną przez całą dobę. Fotowoltaika w szpitalu okazała się doskonałym rozwiązaniem dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wolicy. Zainstalowano tam system fotowoltaiczny o mocy aż 199,8 kWp, składający się z 438 paneli firmy BB-ECO i 6 falowników z optymalizatorami mocy SolarEdge.

Inwestycja zajmuje powierzchnię 968 m2 i przynosi niesamowite korzyści. Szpital może liczyć na roczne oszczędności rzędu 200 tysięcy złotych, co oznacza o 50% mniejsze wydatki na energię elektryczną. To duży sukces, zwłaszcza że realizacja projektu nie była łatwa ze względu na otaczającą szpital roślinność.

Zgodnie z szacunkami, fotowoltaika w szpitalu w Wolicy powinna się zwrócić już po około 4 latach. To niewątpliwie krok w dobrym kierunku, ponieważ placówki medyczne muszą dbać nie tylko o zdrowie pacjentów, ale także środowisko naturalne.

Wysokowydajna instalacja fotowoltaiczna dzięki SolarEdge

Choć instalacja fotowoltaiczna w szpitalu w Wolicy stanowiła spore wyzwanie, udało się ją zrealizować z wysoką efektywnością sięgającą 78%. To zasługa zastosowania optymalizatorów mocy SolarEdge, które sterują pracą każdego z modułów osobno. Dzięki temu zacienione panele nie ograniczają produkcji energii w całej instalacji PV.

  • Optymalizatory mocy to jedyne urządzenia współpracujące z falownikami SolarEdge
  • Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie potencjału każdego modułu fotowoltaicznego

Jak przyznaje Mariusz Stempniak, współwłaściciel firmy Aurelum odpowiedzialnej za montaż: "Instalacja była ogromnym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną infrastrukturę obiektu". Zastosowano aż 6 różnych systemów montażowych zarówno na dachach budynków, jak i na gruncie.

Warto podkreślić, że w okresie od kwietnia do października fotowoltaika pokrywa całkowite zapotrzebowanie szpitala na energię elektryczną. To ogromna oszczędność dla placówki i środowiska naturalnego.

Czytaj więcej: Niesamowite gwarancje dla firm od BGK - zaskakujące szczegóły

System magazynowania wody deszczowej dla szpitala

Zdjęcie Szpital z ogromną oszczędnością dzięki fotowoltaice SolarEdge

Szpital w Wolicy nie zapomina jednak o równie ważnej kwestii, jaką jest odpowiednia gospodarka zasobami wodnymi. Dlatego obok fotowoltaiki zainwestowano również w system magazynowania wody deszczowej, która będzie służyć do nawadniania terenów zielonych.

  • Zbiorniki będą napełniane około 15-20 razy w roku
  • Szpital będzie mógł magazynować około 250 m³ wody rocznie

To ważne zwłaszcza w regionie Wielkopolski, która od lat zmaga się z problemem suszy. Dzięki zbiornikom na wodę deszczową uda się odciążyć lokalną infrastrukturę wodociągową i ograniczyć zużycie wody.

Takie holistyczne podejście, łączące fotowoltaikę z odzyskiem deszczówki, to bez wątpienia dobry przykład dla innych placówek medycznych. Oszczędności generowane przez te inwestycje pozwolą na przeznaczenie większych środków na opiekę nad pacjentami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
  2. 2 mln zł na modernizację sieci. Umowa ENEA z EBI o podpisanie.um deglaracja.
  3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
  4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
  5. Ciepło z lodu | Ogrzewanie domu lodowym powietrzem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk

Jako miłośniczka natury i ekologii, moje artykuły skupiają się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, życiem na wsi oraz nowinkami z dziedziny budownictwa. Odkrywaj ze mną uroki życia wiejskiego!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły