Rządowa propozycja mrożenia cen prądu nie przeszła. Co dalej? Aktualizacja 08.12.23

Rządowa propozycja mrożenia cen prądu nie przeszła. Co dalej? Aktualizacja 08.12.23
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska15.12.2023 | 6 min.

Odrzucona propozycja rządowa dotycząca mrożenia cen prądu oznacza zmiany dla odbiorców energii. W grze pozostaje projekt poselski, który przeszedł istotne poprawki i daje nadzieję na wsparcie dla małych i średnich firm. Po dodaniu poprawki obejmującej MŚP, rolników i obiekty sportowe, Sejm przyjął nowelizację 7 grudnia. Teraz projekt trafi do Senatu na kolejne głosowanie.

Odrzucona propozycja rządowa dotycząca mrożenia cen prądu

Sejm odrzucił propozycję rządową dotyczącą zamrożenia cen energii elektrycznej na 2024 rok. Projekt zakładał całoroczną ochronę przed wzrostami cen prądu oraz wyższe limity preferencyjnego zużycia energii dla gospodarstw domowych. Odrzucenie tej propozycji oznacza, że konsumenci i przedsiębiorcy nie zostaną objęci mechanizmem stabilizującym ceny na zakładanym poziomie.

Decyzja ta wywołała rozczarowanie wśród zwolenników rządowego projektu, którzy liczyli na długoterminowe rozwiązania chroniące polskie gospodarstwa domowe. Jednak inne ugrupowania polityczne krytykowały proponowane przez rząd rozwiązania jako zbyt kosztowne dla budżetu państwa.

Powody odrzucenia propozycji

Do głównych powodów, dla których Sejm nie poparł rządowego projektu należą:

 • Wysokie koszty dla budżetu państwa - według analiz nawet 20-40 mld zł rocznie,
 • Brak zabezpieczeń finansowych i mechanizmów kompensacyjnych,
 • Uznanie projektu za zbyt interwencyjny i ingerujący w rynek energii.

Odrzucenie propozycji rządowej oznacza, że w grze pozostaje projekt poselski, który zakłada bardziej ograniczone mrożenie cen energii. Jednak w tym projekcie również zaszły istotne zmiany.

Projekt poselski przechodzi znaczące zmiany

Pozostała w grze propozycja poselska, autorstwa KO i Polski 2050, zakłada półroczne zamrożenie cen prądu do końca czerwca 2024 r. Jednak projekt ten również przeszedł szereg poprawek.

Z pierwotnej wersji usunięto kontrowersyjne zapisy dotyczące m.in. zmian w regulacjach wiatraków oraz obliga giełdowego. Te kwestie wywoływały sprzeciw niektórych ugrupowań politycznych.

Szansa na wsparcie dla MŚP

Co istotne, po aktualizacji projektu poselskiego pojawiła się nadzieja na objęcie mrożeniem cen energii także małych i średnich firm. Wczześniej rozwiązania skupiały się głównie na ochronie gospodarstw domowych.

Limit zużycia energii 1500 kWh
Szacowana oszczędność 500-800 zł
Okres obowiązywania 1.01.2024 - 30.06.2024

Jak wynika z informacji po środowym posiedzeniu sejmowej komisji, istnieje perspektywa objęcia mrożeniem cen MŚP. Oznaczałoby to znaczące wsparcie dla tego sektora gospodarki w obliczu rosnących cen energii.

Czytaj więcej: Jakość powietrza Rybnik - Smog i zanieczyszczenia dziś

Przedsiębiorcy mogą zostać objęci mechanizmami osłonowymi

Wprowadzenie poprawek pozwalających na objęcie mrożeniem cen energii elektrycznej małych i średnich firm może okazać się kluczowe dla ich funkcjonowania.

Wysokie ceny prądu negatywnie wpływają na rentowność wielu biznesów, a mechanizmy kontrolujące wzrost tych cen dają nadzieję na zachowanie konkurencyjności polskich MŚP. Objęcie ich specjalnymi warunkami taryfowymi pozwoliłoby zaoszczędzić znaczące środki.

Korzyści z objęcia MŚP mrożeniem cen

 • Niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
 • Możliwość utrzymania dotychczasowych cen produktów i usług,
 • Zachowanie płynności finansowej wielu firm.

Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść już 7 grudnia po drugim czytaniu. Wiele zależy od wprowadzenia kluczowych poprawek wspierających MŚP.

Sejm przyjął projekt mrożenia cen energii

Rządowa propozycja mrożenia cen prądu nie przeszła. Co dalej? Aktualizacja 08.12.23

7 grudnia Sejm przyjął ostatecznie projekt poselski dotyczący zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Nowela zakłada 6-miesięczne "mrożenie" stawek (od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.) do określonych limitów zużycia.

Przyjęcie tej inicjatywy to krok w kierunku ochrony konsumentów przed ewentualnymi, dalszymi podwyżkami cen energii.

Co ważne, wprowadzono poprawkę pozwalającą na objecie specjalnym mechanizmem osłonowym również MŚP, rolników oraz obiekty sportowe. Daje to nadzieję na złagodzenie negatywnych skutków wysokich cen prądu dla tych podmiotów.

Szczegóły przyjętych rozwiązań

 • Mrożenie cen prądu, gazu i ciepła od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.,
 • Limity preferencyjnych cen: 1500 kWh energii elektrycznej dla gospodarstw domowych,
 • Objęcie specjalnymi warunkami MŚP, rolników i obiektów sportowych.

Teraz projekt musi przejść przez Senat i podpis prezydenta. Przyjęte rozwiązania mają kluczowe znaczenie dla milionów polskich gospodarstw domowych i firm, które odczuwają negatywne skutki wysokich cen prądu.

MŚP i rolnicy objęci ceną maksymalną za energię

Zgodnie z przyjętą 7 grudnia nowelizacją ustawy, oprócz gospodarstw domowych, specjalnymi rozwiązaniami wspierającymi zostaną objęte małe i średnie przedsiębiorstwa, rolnicy oraz obiekty sportowe.

Podmioty te uzyskają dostęp do energii elektrycznej po maksymalnych cenach, co pozwoli im zaoszczędzić znaczące środki w 2024 roku. Dotyczyć to ma zarówno firm, gospodarstw rolnych oraz klubów i obiektów sportowych

Objęcie tych podmiotów specjalnym mechanizmem stanowi bardzo dobre i wyczekiwane rozwiązanie. Pozwoli to zminimalizować negatywne skutki wysokich cen prądu, z jakimi zmagały się one w ostatnich kwartałach.

Podsumowanie

Odrzucenie przez Sejm rządowego projektu dotyczącego mrożenia cen energii elektrycznej oznacza zmianę planów i poszukiwanie nowych rozwiązań w tym obszarze. Pozostała propozycja poselska przeszła wprawdzie poprawki, ale daje szansę na wsparcie dla małych i średnich firm, które mogą zostać objęte specjalnymi taryfami.

Przyjęcie 7 grudnia przez Sejm projektu zakładającego 6-miesięczne "mrożenie" cen energii to pozytywny sygnał dla indywidualnych odbiorców i gospodarstw domowych. Ustawa musi jeszcze przejść etapy legislacyjne w Senacie i u prezydenta. Cieszy objęcie specjalnymi rozwiązaniami MŚP, rolników i obiektów sportowych.

Podsumowując - dynamika zmian na rynku energii wymusza elastyczność i kompromisy polityczne. Liczy się efekt końcowy w postaci realnej pomocy dla odbiorców w radzeniu sobie ze wzrostami cen prądu i gazu ziemnego, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach 2022 i 2023 roku.

Miejmy nadzieję, że ostateczny kształt regulacji i instrumentów wsparcia spełni oczekiwania milionów polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw dotkniętych niezwykle trudną sytuacją na rynku energii.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
 3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
 5. Ciepło z lodu | Ogrzewanie domu lodowym powietrzem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska

Jestem pasjonatką życia na wsi i ekologii. Na blogu znajdziesz wiele ciekawych artykułów na temat odnawialnych źródeł energii, domu i budowlanki oraz recenzji filmów i seriali. Razem odkryjmy piękno życia na wsi!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AktualnościMałe wiatraki i dopłaty: Konfederacja Lewiatan zabrała głos.

Program "Moja Elektrownia Wiatrowa" z dopłatami do przydomowych małych wiatraków wzbudził kontrowersje. Konfederacja Lewiatan skrytykowała jego wprowadzenie bez należytych analiz. Jednak małe wiatraki mogą przyczynić się do rozwoju energetyki wiatrowej i wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii. Istotna jest zatem przemyślana polityka energetyczna oparta na dogłębnych analizach.