PV - co to jest? Definicja, znaczenie, skrót

 PV - co to jest? Definicja, znaczenie, skrót
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska20.09.2023 | 6 min.

PV to popularny skrót, z którym można spotkać się w wielu dziedzinach. Jednak nie każdy wie dokładnie, co oznacza i jakie ma zastosowania w praktyce. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest PV, jakie jest jego pełne znaczenie i gdzie można spotkać się z tym skrótem na co dzień.

Czym jest skrót PV?

PV to skrót od angielskiego zwrotu photovoltaic. Jest to określenie odnoszące się do technologii fotowoltaicznej, czyli przetwarzania energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Samo słowo "fotowoltaika" pochodzi od dwóch greckich słów: photos - światło oraz volta - elektryczność.

W skrócie PV oznacza więc technologię pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Jest to możliwe dzięki specjalnym ogniwom lub modułom fotowoltaicznym, które pod wpływem promieni słonecznych wytwarzają prąd stały. Prąd ten może być wykorzystany bezpośrednio lub zamieniony na prąd przemienny.

PV - pełne znaczenie tego skrótu

Jak już wspomnieliśmy, PV to skrót od angielskiego photovoltaic. To słowo można przetłumaczyć jako "fotowoltaiczny".

Pełne znaczenie skrótu PV to więc:

 • photo - foto, światło
 • voltaic - voltaiczny, związany z elektrycznością

W języku polskim często używa się określenia "fotowoltaika" jako tłumaczenia słowa "photovoltaics". PV to po prostu skrót od tego terminu.

Do czego służy parametr PV w praktyce?

Parametr lub skrót PV wykorzystywany jest przede wszystkim w kontekście instalacji i urządzeń fotowoltaicznych. Oznacza on wtedy moc maksymalną modułu lub systemu PV wyrażoną w watach peak (Wp).

Na przykład moduł fotowoltaiczny o mocy 300 Wp będzie miał parametr PV równy 300. Im wyższa wartość parametru PV, tym większa moc maksymalna modułu lub instalacji fotowoltaicznej.

Parametr PV służy więc do określania wydajności systemów fotowoltaicznych. Jest podstawową charakterystyką paneli i modułów PV stosowanych w instalacjach do produkcji prądu ze słońca.

Jakie są główne zastosowania PV?

 PV - co to jest? Definicja, znaczenie, skrót

Technologia fotowoltaiczna wykorzystująca skrót PV ma bardzo szerokie zastosowanie. Obejmuje ono przede wszystkim:

 • Indywidualne instalacje PV na dachach domów i budynków
 • Duże farmy fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną na sprzedaż
 • Systemy PV zasilające urządzenia w terenie (latarnie, pompy, znaki drogowe itp.)
 • Ładowarki i powerbanki solarne
 • Kalkulatory i zegarki zasilane energią słoneczną
 • Panele PV w satelitach i sondach kosmicznych

Dzięki modułom i ogniwom PV możliwa jest zamiana energii słonecznej na prąd elektryczny wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Rosnące zastosowanie fotowoltaiki to szansa na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w globalnej produkcji prądu.

Gdzie spotkasz się ze skrótem PV na co dzień?

Ze skrótem PV można spotkać się w wielu miejscach na co dzień. Przede wszystkim:

 • W specyfikacjach paneli i modułów fotowoltaicznych - parametr PV określa ich moc
 • W ofertach firm instalujących systemy PV - podają moc instalacji w Wp
 • W artykułach i poradnikach o fotowoltaice
 • W nazwach urządzeń i produktów wykorzystujących ogniwa słoneczne (kalkulator PV, ładowarka PV itp.)
 • Na tabliczkach znamionowych paneli słonecznych
 • W folderach i materiałach reklamowych produktów fotowoltaicznych

Warto wiedzieć, co oznacza skrót PV, który coraz częściej pojawia się w kontekście energii odnawialnej. Świadczy to o rosnącej popularności technologii fotowoltaicznych.

PV w kontekście instalacji fotowoltaicznych

Jak już wiemy, PV odnosi się przede wszystkim do instalacji i systemów fotowoltaicznych. W tym kontekście można spotkać się z takimi określeniami jak:

 • Panele PV
 • Moduły PV
 • Moc PV instalacji (wyrażona w Wp)
 • System PV
 • Farma PV
 • Instalacja PV

PV dotyczy tu konkretnie ogniw i modułów służących do przetwarzania promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Określenie mocy w Wp informuje, ile maksymalnie energii elektrycznej może wyprodukować dana instalacja fotowoltaiczna.

Skąd wzięła się nazwa PV?

Nazwa "fotowoltaika" i skrót PV wywodzi się od sposobu, w jaki działają ogniwa słoneczne. Wykorzystują one zjawisko fotowoltaiczne, czyli bezpośrednią konwersję promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko to zostało zaobserwowane po raz pierwszy w 1839 roku przez francuskiego fizyka Aleksandra Edmonda Becquerela.

Nazwę "fotowoltaika" stworzono jednak później, łącząc dwa greckie słowa: photos (światło) oraz volta (jednostka elektryczności). Skrót PV jest po prostu angielskim odpowiednikiem tego terminu.

Podsumowanie - najważniejsze informacje o PV

Podsumowując najważniejsze informacje o skrócie PV:

 • PV to skrót od angielskiego photovoltaic i polskiego określenia fotowoltaika
 • Oznacza technologię przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny
 • Stosuje się go w odniesieniu do paneli, modułów i instalacji fotowoltaicznych
 • Parametr PV określa moc maksymalną systemów PV wyrażoną w Wp
 • Fotowoltaika wykorzystująca PV ma szerokie zastosowanie w produkcji prądu ze słońca

Dzięki technologii fotowoltaicznej możliwe jest efektywne pozyskiwanie czystej energii odnawialnej z promieni słonecznych. Rosnąca popularność PV to szansa na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i ochronę środowiska naturalnego.

Podsumowanie

PV to niezwykle przydatny skrót, który warto znać. Coraz powszechniej stosowana technologia fotowoltaiczna oparta na moduleach i instalacjach PV pozwala efektywnie wykorzystywać odnawialną energię słoneczną. Rosnące zastosowanie systemów PV to szansa na zwiększenie udziału zielonej energii w globalnej produkcji prądu. Miejmy nadzieję, że w przyszłości coraz więcej energii elektrycznej będzie pozyskiwane ze słońca za pomocą przyjaznych środowisku technologii PV.

Najczęściej zadawane pytania

Opłacalność instalacji PV zależy od wielu czynników, m.in. zużycia prądu, lokalizacji, uzyskanych dofinansowań. Przy dobrym projekcie i montażu może zwrócić się po ok. 7 latach.

Moc dobierana jest na podstawie średniego rocznego zużycia prądu. Nadmiar wyprodukowanej energii oddawany jest do sieci. Zwykle instaluje się 3-10 kW mocy PV.

Tak, ale z mniejszą wydajnością. Nawet w pochmurne dni generują pewną ilość energii. Śnieg nie przeszkadza, bo zsuwa się z gładkich paneli.

Żywotność paneli PV szacuje się na 25-30 lat. Jednak nawet po tym czasie będą nadal produkować prąd, tylko z nieco mniejszą sprawnością.

Najlepsza lokalizacja to dach skierowany na południe pod kątem 30-45 stopni. Unikać należy zacienienia od drzew i budynków.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
 3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
 5. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska

Lubię cieszyć się spokojem w wiejskim otoczeniu i ekologicznym podejściem do życia. Moje teksty skupiają się na OZE, budownictwie, oraz ciekawostkach ze świata kina i seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły