Przegląd historycznych seriali Netflixa w 2022 roku

Przegląd historycznych seriali Netflixa w 2022 roku
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska20.06.2024 | 5 min.

Seriale historyczne Netflix w 2022 roku ponownie rzuciły wyzwanie tradycyjnemu spojrzeniu na przedstawianie przeszłości na małym ekranie. Ogromna różnorodność gatunków serialowych, od dramatów kostiumowych po thrillery polityczne, zapewniła niezwykle szeroką ofertę, która z pewnością skradła serca wielu widzów na całym świecie. Ten artykuł zawiera przegląd najciekawszych tytułów z minionego roku, skupiając się na ich fabule, autentyczności oraz recepcji wśród krytyków i fanów.

Kluczowe wnioski:

 • Netflix kontynuował w 2022 roku produkcję zróżnicowanych, wysokiej jakości seriali historycznych, które podejmowały rzadko poruszane wątki.
 • Niektóre tytuły wzbudziły kontrowersje ze względu na nieprecyzyjne przedstawienie faktów historycznych.
 • Widzowie najwyżej oceniali seriale oparte na autentycznych wydarzeniach i postaciach.
 • Zwiastuny najgłośniejszych premier serialowych wzbudziły ogromne zainteresowanie i dyskusje w mediach społecznościowych.
 • Twórcy kładli szczególny nacisk na pieczołowite odtworzenie realiów epoki dzięki znakomitym kostiumom i dekoracjom.

Najlepsze seriale historyczne Netflix w 2022 roku

Rok 2022 obfitował w wiele znakomitych seriali historycznych na Netflix, które przeniosły widzów w odmienne epoki i różne zakątki świata. Jednym z najgłośniejszych tytułów okazało się "back to black historia amy winehouse" - wielokrotnie nagradzany serial przedstawiający losy brytyjskiej piosenkarki. Ostatni, piąty sezon serialu, skupił się na kontrowersyjnym małżeństwie księżnej Diany i księcia Karola.

Seriale Netflix historia oferowała w 2022 roku nie tylko produkcje kostiumowe, ale również thrillery polityczne i historyczne dramaty wojenne. W tym gronie wyróżniał się "Rzeźnik z Wilkowic" - polski serial kryminalny oparty na prawdziwych wydarzeniach z lat 80. XX wieku. Produkcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno wśród krytyków, jak i widzów.

Nie można również pominąć wielkiego powrotu serialu "Wikingowie: Walhalla" - kolejnej odsłony kultowej sagi o wojownikach z Północy. Choć nieco odstającej od pierwowzoru, udało jej się zdobyć sporą rzeszę fanów i na dobre zadomowić się na platformie Netflix.

Godną uwagi produkcją historyczną była także izraelska opowieść "Niewolnica" (Humaryjj), prezentująca losy młodej kobiety, która na przełomie XVIII i XIX wieku zostaje skazana na przymusowe życie w haremie.

Zwiastuny seriali historycznych na Netflix w 2022

Zapowiedzi nadchodzących premier serialowych zawsze budzą ogromne emocje wśród miłośników historii na całym świecie. Nie inaczej było w przypadku zwiastunów, które Netflix prezentował w 2022 roku. Jednym z najbardziej wyczekiwanych był trailer do piątego sezonu "Korony", który choć krótki, dawał wyobrażenie o ogromie wyzwań stojących przed twórcami w ukazaniu burzliwego małżeństwa Karola i Diany.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również zapowiedź drugiego sezonu hiszpańskiego serialu "Kto zabił Sarę?" (¿Quién mató a Sara?). Mimo że produkcja ta nie była ściśle historyczna, to jej intryga sięgała wydarzeń z przeszłości, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju fabuły.

 • Warte odnotowania były również zwiastuny do takich seriali jak "Od nowa" (Todas las veces que nos enamoramos), opowiadającego o miłości dwojga ludzi na przestrzeni dekad.
 • Dużą ciekawość wzbudzał także trailer do "Zbrodni pani Husejn" (Hüseyinn Kurdukları) - tureckiego kryminału historycznego osadzonego na przełomie XIX i XX wieku.

Zwiastuny te ukazywały zarówno ogrom pracy włożonej w detale kostiumów oraz scenografii, jak i zapowiadały wciągające historie, pozostawiając widzów w oczekiwaniu na premiery.

Czytaj więcej: Czy "Mac & Devin Go to High School" Jest Warte Obejrzenia?

Ranking seriali historycznych Netflix na podstawie ocen widzów

Opinie widzów są często kluczowym wyznacznikiem sukcesu serialu. W 2022 roku użytkownicy platformy Netflix nie szczędzili zarówno pochwał, jak i krytyki wobec różnych seriali historycznych. Na podstawie ocen na popularnych platformach takich jak IMDb, Filmweb i Rotten Tomatoes można wyłonić seriale cieszące się największą przychylnością publiczności.

Zdecydowanym zwycięzcą tego zestawienia okazał się południowoafrykański serial "Czarnobyl 1986", który na Filmwebie osiągnął średnią ocen na poziomie 8,3/10. Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem autentycznego i poruszającego sposobu ukazania tragicznych wydarzeń w Czarnobylu.

Tuż za nim uplasowała się trzecia odsłona "Wirginii" (Firefly Lane) - serialu bazującego na bestsellerowej powieści Kristin Hannah. Losy dwójki przyjaciółek na przestrzeni kilku dekad spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem, szczególnie ze strony żeńskiej części widowni.

W czołówce znalazł się także turecki serial kryminalny "Fatma". Połączenie wątków historycznych z intrygującą współczesną fabułą okazało się strzałem w dziesiątkę.

 • Wysoko oceniane były również takie produkcje jak: izraelski dramat "Niewolnica", wielokrotnie nagradzana "Korona" czy duński kryminał historyczny "Jaskółka".
 • Z kolei widzowie znacznie gorzej przyjęli amerykańską "Duszę Patienta" czy niemiecką "Królową Chłodu". Obie produkcje spotkały się z falą krytyki i średnimi ocenami oscylującymi w granicach 4-5/10.

Seriale historyczne Netflix zdobywające nagrody w 2022

Liczne nagrody zdobyte przez seriale historyczne Netfliksa w 2022 roku tylko potwierdzają ich niekwestionowaną jakość. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o kultowym już dramacie "Korona", który w minionym roku zgarnął szereg prestiżowych statuetek, w tym dwie nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Seriale Netflix historia wsławiły się także na francuskich ziemiach. Prestiżową Cezarową nagrodzoną została bowiem historyczna saga "Pod Mitrą" opowiadająca o losach katolickiego duchownego w czasach rewolucji francuskiej.

Ogromne uznanie krytyków zdobyła również izraelska produkcja "Niewolnica". Serial poruszający tematykę życia kobiet przełomu XVIII i XIX wieku został doceniony nie tylko przez publiczność, ale również jurorów wielu festiwali filmowych.

Nie sposób nie wymienić międzynarodowego sukcesu "Zbrodni Pani Husejn" - tureckiego kryminału historycznego, który zgarniał liczne laury na festiwalach w Stambule i Zurychu.

Kontrowersje wokół seriali historycznych Netflix 2022

Choć wiele z produkowanych w 2022 roku przez Netflix seriali historycznych cieszyło się niekwestionowanym uznaniem widzów i krytyków, były też takie, które wzbudzały ogromne kontrowersje. Największe z nich rozpętały się wokół nagrodzonej Złotym Globem "Korony" i sposobu przedstawienia w niej niektórych aspektów życia rodziny królewskiej.

Podsumowanie

Mijający rok obfitował w wiele znakomitych seriali historycznych na Netflix. Od wielokrotnie nagradzanych dramatów kostiumowych, przez thrillery kryminalne, po wojenne opowieści o miłości i przyjaźni – seriale Netflix historia ponownie pokazały, że są w stanie zachwycić widzów na całym świecie świetnymi scenariuszami i doskonałą produkcją.

Choć niektóre z tych pozycji wzbudziły kontrowersje, udowodniły jednocześnie ogromną wartość wysokiej jakości rozrywki historycznej. Mimo różnych obaw o przyszłość tego typu produkcji, wszystko wskazuje na to, że Netflix nie zamierza zwalniać tempa i zapowiada się kolejny rok pełen pasjonujących premier historycznych.

Najczęstsze pytania

Według ocen widzów na platformach takich jak IMDb czy Filmweb, do najlepiej ocenianych produkcji należały między innymi "Czarnobyl 1986", "Wirginia" oraz turecki kryminał "Fatma". Bardzo cieple przyjęcie miały również "Korona" i "Niewolnica".

W gronie nagrodzonych znalazły się takie tytuły jak "Korona" (dwie nagrody BAFTA), "Pod Mitrą" (Cezar) oraz "Zbrodnie Pani Husejn" (festiwale w Stambule i Zurychu). Uznanie zdobyła też izraelska produkcja "Niewolnica".

Największe kontrowersje rozpętała "Korona" ze względu na sposób przedstawienia rodziny królewskiej. Zarzucano twórcom m.in. mijanie się z faktami historycznymi. Krytykowano również niektóre aspekty izraelskiej "Niewolnicy".

Wiele emocji wzbudziły zapowiedzi piątego sezonu "Korony", hiszpańskiego "Kto zabił Sarę?" oraz tureckiego "Zbrodni Pani Husejn". Oczekiwania budził również trailer serialu "Od nowa", opowiadającego o miłości na przestrzeni dekad.

W gronie tych tytułów znalazły się między innymi: "Rzeźnik z Wilkowic" bazujący na kryminalnej historii z lat 80. w Polsce, "Czarnobyl 1986" przedstawiający tragedię w Czarnobylu oraz izraelska "Niewolnica" ukazująca losy kobiet w haremach w XVIII/XIX wieku.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. Nie przegap podczas podróży: Francuskie seriale na Netflix
 3. 2 mln zł na modernizację sieci. Umowa ENEA z EBI o podpisanie.um deglaracja.
 4. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 5. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska

Lubię cieszyć się spokojem w wiejskim otoczeniu i ekologicznym podejściem do życia. Moje teksty skupiają się na OZE, budownictwie, oraz ciekawostkach ze świata kina i seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły