Polskie kultowe filmy - Top 10 najlepszych produkcji wszech czasów

 Polskie kultowe filmy - Top 10 najlepszych produkcji wszech czasów
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk20.09.2023 | 6 min.

Polskie kinematografia ma bogatą historię i wiele kultowych filmów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. Od komedii po dramaty - te produkcje poruszyły serca widzów i po dziś dzień mają rzesze oddanych fanów. Jakie to tytuły? Oto lista 10 najbardziej kultowych polskich filmów.

Jakie są najlepsze kultowe filmy w historii polskiej kinematografii?

Wybór najlepszych kultowych filmów w Polsce nie jest łatwy. Przez dekady powstało wiele produkcji godnych miana kultowych. Są to zarówno komedie, jak i dramaty obyczajowe, thrillery i filmy sensacyjne. Łączy je to, że poruszyły wyobraźnię widzów, wbiły się w pamięć i do dziś mają oddaną publiczność. Oto lista 10 tytułów, które zdaniem wielu są prawdziwymi klasykami polskiego kina.

Oto lista 10 najbardziej kultowych produkcji filmowych w Polsce

Na listę najbardziej kultowych polskich filmów wszech czasów składają się następujące tytuły:

 • "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego z Janem Machulskim w roli głównej
 • "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego z Władysławem Hańczą i Wacławem Kowalskim
 • "Poszukiwany, poszukiwana" Stanisława Barei z Andrzejem Szczytko i Hanną Śleszyńską
 • "Vabank" Juliusza Machulskiego z Janem Machulskim i Leonardem Pietraszakiem
 • "Chłopaki nie płaczą" z Krzysztofem Kieślowskim z aktorami Jerzym Stuhrem i Michałem Tarkowskim
 • "Kiler" Juliusza Machulskiego z Cezarym Pazurą
 • "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą
 • "Miś" Stanisława Barei z Bronisławem Cieślakiem i Christine Paul-Podlaską
 • "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego
 • "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego

To zestawienie zawiera zarówno komedie, jak i dramaty obyczajowe. Większość tych filmów przeszła do historii polskiej kinematografii i jest rozpoznawalna nawet dla młodszych widzów, którzy obejrzeli je już po latach od premiery. Dlaczego akurat te tytuły można uznać za kultowe?

Dlaczego "Rejs" z Janem Machulskim jest kultową komedią?

"Rejs" to komedia z 1970 roku w reżyserii Marka Piwowskiego. Główną i kultową rolę Tadeusza odtwarza Jan Machulski. Film opowiada o rejsie drobnomieszczańskiej załogi z kapitanem Mamrotem na czele z Gdyni do Karlskrony. Pełen jest komicznych sytuacji i doskonałych dialogów.

Dlaczego "Rejs" stał się kultowy? Przede wszystkim dzięki genialnej kreacji Jana Machulskiego, który stworzył jedną ze swoich najbardziej charakterystycznych ról. Ponadto film pokazał w krzywym zwierciadle ówczesną rzeczywistość PRL. Celna obserwacja obyczajów oraz specyficzny humor sprawiły, że "Rejs" na stałe wpisał się do kanonu polskiej komedii.

"Sami swoi" - klasyk polskiej komedii obyczajowej

 Polskie kultowe filmy - Top 10 najlepszych produkcji wszech czasów

"Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego to prawdziwy klasyk polskiej komedii, który miał premierę w 1967 roku. Opowiada historię dwóch zwaśnionych rodzin ze wsi - Pawlaków i Kargulów. Główny wątek koncentruje się na konflikcie Władysława Pawlaka (Wacław Kowalski) i Antona Kargula (Władysław Hańcza).

Film ze wspaniałymi rolami Kowalskiego i Hańczy to jedna z najbardziej kultowych polskich komedii. Doskonale oddaje ona problemy ówczesnej prowincji, a konflikt głównych bohaterów stanowi metaforę sporu Polaków i Rosjan. Znakomite kreacje aktorskie, humor i ciekawy obraz obyczajów sprawiły, że "Sami swoi" na zawsze wpisali się do kanonu polskiej komedii.

"Poszukiwany, poszukiwana" - romantyczny hit z polskim aktorem Andrzejem Szczytko

"Poszukiwany, poszukiwana" to romantyczna komedia Stanisława Barei z 1973 roku z udziałem takich gwiazd jak Andrzej Szczytko, Hanna Śleszyńska czy Bronisław Pawlik. Akcja filmu rozgrywa się w malowniczym pensjonacie, gdzie dochodzi do wielu zabawnych sytuacji miłosnych.

Film Barei ze wspaniałymi rolami Szczytki i Śleszyńskiej to prawdziwy kultowy hit. Lekka, wakacyjna fabuła, doskonałe dialogi i chemia między głównymi bohaterami sprawiły, że "Poszukiwany, poszukiwana" przeszedł do historii polskiego kina jako wybitny przykład romantycznej komedii.

Kultowy "Vabank" z Janem Machulskim i Leonardem Pietraszakiem

"Vabank" Juliusza Machulskiego to polski film sensacyjny z 1981 roku z Janem Machulskim i Leonard Pietraszakiem w rolach głównych. Opowiada historię ucieczki więźnia Kwinto (Machulski) z więzienia. Pomaga mu w tym dawny kompan Kramer (Pietraszak).

Doskonała chemia między Machulskim i Pietraszakiem, świetnie nakręcone sceny akcji oraz ciekawa fabuła sprawiły, że "Vabank" to prawdziwy klasyk polskiego kina sensacyjnego. Film na stałe wpisał się do kanonu rodzimej kinematografii i ma rzesze oddanych fanów.

Dlaczego "Chłopaki nie płaczą" to kultowy film dla każdego Polaka?

"Chłopaki nie płaczą" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego to dramat obyczajowy z 2000 roku z Jerzym Stuhrem i Michałem Tarkowskim. Akcja filmu rozgrywa się w czasach stanu wojennego. Bohaterowie próbują odnaleźć się w trudnej rzeczywistości PRL.

Film Kieślowskiego to przejmujący i mocny obraz tamtych czasów. Znakomite role aktorskie, wiarygodni bohaterowie i ważny temat sprawiły, że "Chłopaki nie płaczą" to jeden z najbardziej kultowych dramatów w historii polskiego kina. To obowiązkowa pozycja dla każdego Polaka.

"Kiler" - komedia sensacyjna, która na zawsze wpisała się do kanonu polskiego kina

"Kiler" Juliusza Machulskiego z 1997 roku to jedna z najpopularniejszych polskich komedii sensacyjnych z Cezarym Pazurą w roli głównej. Film opowiada o taksówkarzu Józefie M., który zostaje wrobiony w morderstwo mafijnego bossa.

Doskonała rola Pazury, nieszablonowy scenariusz i znakomity humor sprawiły, że "Kiler" stał się prawdziwym kultowym hitem. To jeden z najzabawniejszych i najlepiej nakręconych filmów sensacyjnych w historii polskiej kinematografii. Bez wątpienia na zawsze wpisał się do kanonu rodzimej komedii.

Podsumowanie

Lista najbardziej kultowych filmów w historii polskiego kina pokazuje, że rodzima kinematografia ma naprawdę wiele znakomitych produkcji. Zarówno komedie, jak i dramaty obyczajowe z tego zestawienia na trwale wpisały się do kanonu polskiej kultury. Filmy takie jak "Rejs", "Sami swoi", "Vabank" czy "Kiler" są rozpoznawalne nawet dla młodych widzów i wciąż mają rzesze oddanych fanów. Warto je znać, aby lepiej zrozumieć polską kulturę. Te 10 tytułów to prawdziwe perełki, które pokazują kunszt polskich twórców filmowych.

Najczęściej zadawane pytania

Na liście znajdują się następujące kultowe komedie polskie: "Rejs", "Sami swoi", "Poszukiwany, poszukiwana", "Kiler".

Do kultowych dramatów obyczajowych na tej liście należą: "Chłopaki nie płaczą", "Psy", "Wesele".

Jan Machulski gra w 3 kultowych filmach z tej listy: "Rejs", "Vabank" i "Kiler".

Większość filmów z listy powstała w czasach PRL, np. "Rejs", "Sami swoi", "Poszukiwany poszukiwana", "Vabank". Tylko "Kiler", "Psy" i "Wesele" pochodzą z czasów po transformacji ustrojowej.

Na liście znajdują się 2 kultowe czarno-białe filmy polskie: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego oraz "Chłopaki nie płaczą" Krzysztofa Kieślowskiego.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
 3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
 5. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk

Jako miłośniczka natury i ekologii, moje artykuły skupiają się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, życiem na wsi oraz nowinkami z dziedziny budownictwa. Odkrywaj ze mną uroki życia wiejskiego!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły