• homearrow-right
  • Filmyarrow-right
  • Polskie kryminały, które musisz zobaczyć – oto lista najlepszych polskich filmów kryminalnych

Polskie kryminały, które musisz zobaczyć – oto lista najlepszych polskich filmów kryminalnych

 Polskie kryminały, które musisz zobaczyć – oto lista najlepszych polskich filmów kryminalnych
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska20.09.2023 | 9 min.

Kryminały to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych na świecie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie od lat powstają świetne produkcje tego typu. W naszym kraju nie brakuje utalentowanych reżyserów, scenarzystów i aktorów, którzy tworzą fantastyczne polskie kryminały. W tym artykule przybliżymy historię tego gatunku w Polsce, wskażemy, dlaczego warto oglądać rodzime produkcje oraz polecimy najlepsze polskie filmy kryminalne, które koniecznie musicie zobaczyć.

Jakie są najlepsze polskie filmy kryminalne?

Wybór najlepszych polskich kryminałów nie jest łatwy, ponieważ na przestrzeni lat powstało ich bardzo wiele. Do klasyki gatunku zaliczyć można między innymi takie produkcje jak „Vabank”, „Psy”, czy „Chłopaki nie płaczą”. W ostatnich latach na ekranach pojawiło się jednak wiele nowych, świetnych tytułów. Wśród najbardziej docenianych polskich kryminałów z ostatniego czasu wymienić warto między innymi takie filmy jak: „Botoks”, „Jak zostałem gangsterem”, „Furioza” czy „Hiacynt”. Są to produkcje niezwykle wciągające fabularnie, znakomicie zagrane i ciekawie zrealizowane. Zdecydowanie warto je nadrobić, jeśli ktoś ich jeszcze nie widział.

Poznaj historię polskich filmów kryminalnych

Kryminały pojawiały się w polskiej kinematografii od jej zarania. Już w latach 30. i 40. XX wieku realizowano u nas gangsterskie historie na wzór amerykański. Prawdziwy rozkwit gatunku nastąpił jednak w czasach PRL-u. Wówczas to na ekranach pojawiły się takie kultowe dziś produkcje jak „Rejs”, „Vabank” czy „Lewatywa”. Ich bohaterami byli zwykle mniej lub bardziej sympatyczni przestępcy, oszuści i hazardziści, którzy musieli radzić sobie w trudnych, powojennych realiach. Te filmy łączyły w sobie kryminał z czarnym lub wręcz groteskowym humorem. W czasach transformacji ustrojowej w polskich kryminałach zaczęły pojawiać się mroczniejsze i poważniejsze wątki – przykładem może być głośne „Psy” Władysława Pasikowskiego. Ta tendencja utrzymuje się w zasadzie do dziś, choć w ostatnich latach widać też powrót do «lżejszego» klimatu.

Dlaczego warto obejrzeć polski kryminał?

Jest wiele powodów, dla których warto sięgnąć po polskie kryminały. Przede wszystkim prezentują one rodzimych aktorów w interesujących, zniuansowanych rolach. Ponadto fabuła osadzona jest zazwyczaj w polskich realiach, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tych produkcji dla widzów z naszego kraju. Polskie kryminały często poruszają ważne społecznie tematy i problemy. Mają też swój specyficzny, czarny humor i klimat, co odróżnia je od zagranicznych produkcji. W końcu poziom realizacyjny rodzimych filmów tego gatunku stale rośnie i z roku na rok pojawiają się coraz lepsze i bardziej wciągające tytuły. Warto więc śledzić polskie kino kryminalne i czerpać z niego rozrywkę oraz filmową ucztę.

Te polskie kryminały koniecznie musisz zobaczyć

Przedstawiamy listę 10 wyjątkowych polskich filmów kryminalnych, które koniecznie musicie zobaczyć:

  • "Psy" - kultowy obraz Władysława Pasikowskiego z 1992 roku z Bogusławem Lindą w roli głównej. Film opowiada o byłym milicjancie rozwiązującym sprawę tajemniczych morderstw wokół warszawskiej giełdy.
  • "Chłopaki nie płaczą" - komediowy kryminał z 2000 roku w reżyserii Olafa Lubaszenki. Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. i opowiada o trzech przyjaciołach marzących o karierze w show-biznesie.
  • "Vabank" - pierwsza część kultowej już dziś trylogii z 1981 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego. Bohaterami są dwaj oszuści - Kwinto i Kramer, którzy postanawiają ograć bank w małym prowincjonalnym miasteczku.
  • "Botoks" - głośny film Patryka Vegi z 2017 roku. Opowieść o popularnej celebrytce, która w tajemniczych okolicznościach ginie podczas operacji plastycznej.
  • "Furioza" - dynamiczny kryminał z 2022 roku w reżyserii Cypriana T. Olenckiego. Dawa, policjantka z Warszawy, postanawia zemścić się na gangsterach, którzy zniszczyli jej rodzinę.
  • "Jak zostałem gangsterem" - ciekawie zrealizowany film akcji z 2020 roku w reżyserii Macieja Kawulskiego. Przedstawia on losy młodego chłopaka, który zostaje członkiem mafijnej rodziny.
  • "Hiacynt" - polski kryminał z akcją osadzoną w latach 80. Opowiada historię młodego milicjanta prowadzącego śledztwo w sprawie seryjnego mordercy gejów.
  • "11 minut" - mroczny thriller z 2015 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Fabuła skupia się na losach kilkudziesięciu bohaterów, których życie zmienia się w ciągu 11 minut.
  • "Słodki koniec dnia" - kameralny dramat sensacyjny w reżyserii Jacka Borcucha z 2019 roku. Akcja dzieje się współczesnym Sopocie, gdzie młoda poetka zostaje wmieszana w tajemniczą sprawę.
  • "Pitbull. Ostatni pies" - ostatnia część głośnej trylogii Patryka Vegi. Tym razem główny bohater ściga seryjnego mordercę i zapobiega zamachowi terrorystycznemu.

Oto lista 10 najlepszych polskich filmów kryminalnych

Oto zestawienie 10 wybitnych polskich kryminałów, które są prawdziwymi perełkami rodzimej kinematografii:

  1. "Psy" (1992, reż. Władysław Pasikowski) - mroczny obraz pokolenia lat 90. z świetną rolą Bogusława Lindy.
  2. "Rejs" (1970, reż. Marek Piwowski) - kultowa czarna komedia z genialną rolą Marka Kondrata.
  3. "Vabank" (1981, reż. Juliusz Machulski) - początek kultowej już trylogii z duetem Kwinto-Kramer.
  4. "Chłopaki nie płaczą" (2000, reż. Olaf Lubaszenko) - znakomity komediowy kryminał osadzony w realiach PRL.
  5. "Kiler" (1997, reż. Juliusz Machulski) - kolejny hit duetu Machulski-Stuhr, tym razem o taksówkarzu-płatnym zabójcy.
  6. "Botoks" (2017, reż. Patryk Vega) - kontrowersyjny film Vegi o celebrytce ginącej podczas operacji plastycznej.
  7. "Metro" (2013, reż. Natalia Koryncka-Gruz) - świetnie nakręcony thriller w klaustrofobicznych plenerach metra.
  8. "Hiacynt" (2021, reż. Piotr Domalewski) - mroczny kryminał osadzony w realiach lat 80. z elementami thrillera.
  9. "Czarny czwartek" (2011, reż. Antoni Krauze) - oparty na faktach dramat sensacyjny o dramatycznych wydarzeniach z 1981 roku.
  10. "Furioza" (2022, reż. Cyprian T. Olencki) - dynamiczny i wciągający nowy kryminał z Mattem Dillomem w roli głównej.

Które polskie kryminały mają najlepszą fabułę?

Wśród polskich kryminałów można znaleźć produkcje o naprawdę interesującej, wciągającej fabule. Do tytułów wyróżniających się pod tym względem zaliczyć można:

  • "Chłopaki nie płaczą" - bardzo ciekawie prowadzona intryga kryminalna z wątkiem piosenkarki i show-biznesu w tle.
  • "Psy" - niebanalna historia porucznika ścigającego psychopatycznego zabójcę.
  • "Kiler" - świetnie poprowadzona akcja, pełna zwrotów i zaskakujących momentów.
  • "Pitbull" - trzymająca w napięciu opowieść o policjancie walczącym z mafią.
  • "Czarny czwartek" - mocna dramaturgia oparta na prawdziwych wydarzeniach stanu wojennego.
  • "Furioza" - dynamiczna historia zemsty z wciągającą intrygą i zwrotami akcji.
  • "Hiacynt" - oryginalnie poprowadzona fabuła łącząca kryminał z elementami dramatu obyczajowego.

Te tytuły wyróżniają się niebanalnym scenariuszem, świetnym prowadzeniem akcji, nieoczywistymi zwrotami fabularnymi oraz ciekawymi, wyrazistymi postaciami.

Gdzie można obejrzeć dobre polskie kryminały online?

Coraz więcej świetnych polskich kryminałów dostępnych jest legalnie w internecie. Oto gdzie można je obejrzeć online:

  • Platformy streamingowe takie jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO, Player.pl czy CDA Premium.
  • Wypożyczalnie filmów na YouTube czy VOD.pl.
  • Serwisy telewizji internetowych, np. TVP VOD czy Ipla.
  • W ramach opłaty za telewizję kablową/satelitarną na dedykowanych kanałach VOD.

Coraz bogatsza jest też oferta filmów dostępnych za darmo (z reklamami) na legalnych stronach czy w serwisach VOD z płatnymi subskrypcjami. Dzięki temu miłośnicy dobrych polskich kryminałów z łatwością mogą znaleźć swoje ulubione tytuły i nadrobić te mniej znane produkcje.

Jakie nowe polskie kryminały warto obejrzeć w 2023 roku?

W 2023 roku z pewnością pojawi się w kinach wiele interesujących nowych polskich kryminałów. Już teraz na listę filmów wartych uwagi w tym roku można wpisać między innymi:

  • "Głupcy" - komedia kryminalna w reżyserii Tomasza Koneckiego z Mateuszem Banasiukiem w roli głównej.
  • "Inni ludzie" - ekranizacja głośnej powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Aleksandry Terpińskiej.
  • "Broad Peak" - film Leszka Dawida oparty na książce o himalaiście Macieju Berbece.
  • "Orzeł. Ostatni patrol" - kontynuacja historii ORP Orzeł w reżyserii Jacka Bławuta.

Na p

Podsumowanie

Polskie kryminały to niezwykle ciekawy i wartościowy gatunek filmowy, który przez lata ewoluował i wciąż się rozwija. W naszej rodzimej kinematografii powstawały produkcje na najwyższym poziomie, które na trwale zapisały się w historii polskiego kina. Od czarnych komedii z czasów PRL-u, przez kultowe już dziś tytuły z przełomu wieków, po najnowsze dynamiczne kryminały z ostatnich lat. Coraz więcej tych filmów jest też dostępnych online, więc miłośnicy gatunku mają ułatwiony dostęp zarówno do starych klasyków, jak i najświeższych premier. Kryminały to jeden z najprężniej rozwijających się gatunków polskiego kina i z pewnością wiele znakomitych produkcji jeszcze przed nami. Warto je śledzić i odkrywać na nowo rodzimą kinematografię w tym niezwykle interesującym wydaniu.

Najczęściej zadawane pytania

Za najwybitniejszy polski film kryminalny w historii uchodzą zazwyczaj "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego z 1992 roku. Obraz ten, z Bogusławem Lindą w roli głównej, uznawany jest za jedną z najważniejszych produkcji w dziejach polskiej kinematografii.

Najwięcej świetnych polskich kryminałów ma w dorobku Juliusz Machulski. To on stworzył m.in. kultowe już dzisiaj trylogie "Vabank", "Kiler" czy "Kiler-ów 2-óch".

Wiele starych polskich kryminałów jest dostępnych legalnie i za darmo w internecie. Można je znaleźć m.in. na oficjalnym kanale Studia Filmowego KADR czy na platformie VOD.pl.

Do aktorów najbardziej kojarzonych z polskimi kryminałami należą z pewnością Janusz Gajos, Marek Kondrat, Bogusław Linda czy Janusz Rewiński.

Nowe polskie kryminały najszybciej po premierze kinowej trafiają na platformy streamingowe takie jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
  2. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
  3. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
  4. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
  5. Kąt nachylenia dachu 25 stopni - jak wybrać optymalny dach dla domu?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska

Lubię cieszyć się spokojem w wiejskim otoczeniu i ekologicznym podejściem do życia. Moje teksty skupiają się na OZE, budownictwie, oraz ciekawostkach ze świata kina i seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły