Nowości Filmowe Polskie 2023 - Najlepsze Nowe Polskie Filmy

 Nowości Filmowe Polskie 2023 - Najlepsze Nowe Polskie Filmy
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska20.09.2023 | 7 min.

Polski przemysł filmowy nie zwalnia tempa i w 2023 roku czeka nas wiele ciekawych premier kinowych. Już teraz na ekranach pojawiają się obiecujące nowości, a w planach są kolejne wysokobudżetowe produkcje z udziałem największych gwiazd rodzimego kina. Sprawdźmy, na jakie nowe polskie filmy warto wybrać się do kina w tym roku.

Jakie są najlepsze nowe polskie filmy w 2023 roku?

Rok 2023 zapowiada się bardzo interesująco pod względem nowości filmowych. Już na początku roku na ekrany trafiła oscarowa „IO” Jerzego Skolimowskiego, która zebrała bardzo dobre recenzje i kontynuuje triumfalny pochód po festiwalach na całym świecie. W styczniu swoją premierę miała również mroczna „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego z Katarzyną Figurą w roli głównej. To groteskowa wizja końca świata w reżyserii autora kultowego „Wojaczka”.

W lutym do kin wejdzie komedia „Gang zwierzaków” w reżyserii Janusza Kondratiuka, a także obyczajowy „Johnny” Daniela Jaroszka z Dawidem Ogrodnikiem i Arkadiuszem Jakubikiem. Marzec upłynie pod znakiem komedii „Walentynki” z Maciejem Stuhrem i polsko-ukraińskiego dramatu „Piosenki o miłości” Natalli Vorozhbit. Kwiecień przyniesie z kolei thriller „Zupa nic” Kingi Dębskiej.

Nowości filmowe polskie - co warto obejrzeć w tym roku?

Wśród najciekawszych nowości filmowych na ten rok z pewnością znajdują się wysokobudżetowe superprodukcje. Pierwszą z nich będzie historyczny dramat „Odwilż” Xawerego Żuławskiego o romanse młodego Chopina z rewelacyjną obsadą - Krystianem Ochmanem, Katarzyną Warnke i Ignacym Lissiem. Film ma trafić do kin w maju.

Kolejną głośną premierą będzie „Broad Peak” Leszka Dawida, opowieść o himalaiście Macieju Berbece. W roli głównej wystąpi w nim Ireneusz Czop, a na ekranach produkcja zagości we wrześniu. Jesienią z kolei na ekranach pojawi się równie oczekiwany historyczny dramat „Orlęta. Grodno ’39” o młodych obrońcach Grodna z Michałem Żurawskim i Jakubem Gierszałem.

Wśród nowości filmowych warto też zwrócić uwagę na najnowsze dzieła uznanych reżyserów, takich jak klimatyczny „Clavicula Salomonis” Łukasza Barczyka, mroczny „Wysoka dziewczyna” Kantemira Bałagowa oraz wielopokoleniowa saga „Tato” Anny Maliszewskiej.

Polskie filmy nowości - lista najciekawszych premier

 • „IO” Jerzego Skolimowskiego
 • „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego
 • „Gang zwierzaków” Janusza Kondratiuka
 • „Johnny” Daniela Jaroszka
 • „Walentynki” Tomasza Koneckiego
 • „Piosenki o miłości” Natalli Vorozhbit
 • „Zupa nic” Kingi Dębskiej
 • „Odwilż” Xawerego Żuławskiego
 • „Broad Peak” Leszka Dawida
 • „Orlęta. Grodno '39” Michała Kondrata

To zaledwie wybrane z najgłośniejszych i najbardziej obiecujących nowych polskich filmów, które zobaczymy na ekranach w 2023 roku. Lista premier kinowych jest oczywiście znacznie dłuższa.

Które z nowych polskich filmów zyskały najlepsze recenzje krytyków?

 Nowości Filmowe Polskie 2023 - Najlepsze Nowe Polskie Filmy

Wśród nowości filmowych szczególne uznanie krytyków zdobyła „IO” Jerzego Skolimowskiego. Film zebrał entuzjastyczne recenzje za granicą, został polskim kandydatem do Oscara i ma duże szanse na nominację. Pozytywne opinie zebrała również „Apokawixa” Żuławskiego, chwalona za odważną, groteskową wizję. Dobrze oceniona została także „Johnny” Daniela Jaroszka, którą krytycy chwalą za świetne aktorstwo i przenikliwą obserwację obyczajów.

Wśród nadchodzących premier duże nadzieje wiązane są z „Odwilżą” Żuławskiego, która zapowiada się na największe polskie widowisko roku. Film był bardzo pozytywnie oceniany przez krytyków po pokazach przedpremierowych.

Gdzie obejrzeć najnowsze polskie filmy online i w kinach?

Aby obejrzeć najświeższe polskie filmy, najlepiej udać się do kina. Większość nowości filmowych trafia najpierw na duży ekran. Część z nich po pewnym czasie dostępna jest także online - na platformach VOD takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Player. Niektóre produkcje można również obejrzeć na VoD dystrybutorów filmowych, takich jak 47 Film, Best Film czy Kino Świat.

Aby być na bieżąco z nowościami, warto śledzić repertuar kin studyjnych i multipleksów w swojej okolicy. Można też zapisywać się do newsletterów dystrybutorów i obserwować media branżowe informujące o nadchodzących premierach.

Najlepsze polskie komedie wśród nowości filmowych 2023

Wśród nowych polskich filmów z pewnością warto zwrócić uwagę na komedie. Już w lutym do kin wejdzie „Gang zwierzaków” w reżyserii Janusza Kondratiuka, twórcy kultowych „Kilera” i „Porno”. W marcu z kolei swoją premierę będzie miała komedia romantyczna „Walentynki” z Maciejem Stuhrem. Dobrym powodem do śmiechu zapowiada się również „Johnny” Daniela Jaroszka z Arkadiuszem Jakubikiem.

Wysokobudżetowe produkcje wśród nowych filmów polskich

W 2023 roku na ekrany trafią wysokobudżetowe polskie superprodukcje, które mogą konkurować z najlepszymi światowymi hitami pod względem rozmachu. Przede wszystkim w maju do kin wejdzie historia „Odwilż” z budżetem 25 mln złotych i gwiazdorską obsadą. We wrześniu z kolei swoją premierę będzie miał „Broad Peak” z Ireneuszem Czopem.

Duże nadzieje wiązane są także z jesienną premierą „Orląt. Grodno '39” o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku. Film powstał z budżetem 15 mln złotych, a zdjęcia kręcono m.in. na Węgrzech. To z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich superprodukcji 2023 roku.

Którzy polscy aktorzy grają w najlepszych nowych filmach?

W obsadach najciekawszych nowości filmowych na 2023 rok zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina. Na ekranach pojawią się m.in. Maciej Stuhr, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Jowita Budnik oraz Ireneusz Czop. Swój aktorski debiut zaliczy w tym roku także Krystian Ochman.

W nowych filmach zagrają również młode gwiazdy, takie jak Maria Peszek, Michał Żurawski i Jakub Gierszał. Nie zabraknie też czołowych polskich reżyserów, w tym Jerzego Skolimowskiego, Xawerego Żuławskiego, Leszka Dawida, Kingi Dębskiej i Anny Maliszewskiej. Rok 2023 zapowiada się zatem wyjątkowo interesująco i obiecuje wiele aktorskich i reżyserskich popisów.

Podsumowanie

Rok 2023 obfituje w ciekawe nowości filmowe i zapowiada się wyjątkowo interesująco dla polskich kinomaniaków. Na ekranach zagości wiele ambitnych fabuł, wysokobudżetowych widowisk i komedii z udziałem czołowych aktorów. Będzie to z pewnością dobry rok dla polskiej kinematografii. Warto śledzić premiery i odwiedzać kina, aby na bieżąco oglądać najświeższe rodzime produkcje pełne aktorskich popisów i reżyserskich inspiracji.

Najczęściej zadawane pytania

Najnowsze polskie filmy w pierwszej kolejności trafiają do kin. Część z nich pojawia się później na platformach VOD takich jak Netflix, Player czy Amazon Prime.

W 2023 roku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie tytuły jak „IO”, „Odwilż”, „Broad Peak” czy „Orlęta. Grodno ’39”. To najgłośniejsze i najbardziej wyczekiwane premiery.

Informacje o premierach filmowych publikują portale branżowe, takie jak NaEkranie.pl, Filmweb.pl czy Onet Film. Repertuary kin również dostarczają bieżących informacji.

W obsadach najlepszych nowości zobaczymy takie gwiazdy jak Maciej Stuhr, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Danuta Stenka, Jowita Budnik czy Krystian Ochman.

Największe uznanie krytyków zdobyły dotychczas „IO” Jerzego Skolimowskiego oraz „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego. Bardzo pozytywne recenzje zebrała też „Johnny” Daniela Jaroszka.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
 3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
 5. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska

Jestem pasjonatką życia na wsi i ekologii. Na blogu znajdziesz wiele ciekawych artykułów na temat odnawialnych źródeł energii, domu i budowlanki oraz recenzji filmów i seriali. Razem odkryjmy piękno życia na wsi!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły