• homearrow-right
  • OZEarrow-right
  • Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych - porady jak poprawnie dbać o instalację

Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych - porady jak poprawnie dbać o instalację

 Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych - porady jak poprawnie dbać o instalację
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska20.09.2023 | 6 min.

Posiadanie paneli fotowoltaicznych to doskonały sposób na pozyskiwanie czystej energii ze słońca. Jednak aby instalacja PV działała sprawnie przez lata, wymaga regularnej konserwacji i dbałości. Jednym z kluczowych zabiegów jest okresowe mycie i czyszczenie modułów fotowoltaicznych.

Czy warto myć panele fotowoltaiczne?

Wielu właścicieli instalacji PV zadaje sobie pytanie, czy warto poświęcać czas i pieniądze na mycie paneli słonecznych. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Regularne czyszczenie fotowoltaiki jest bardzo istotne, aby zapewnić optymalną wydajność systemu przez lata.

Zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki, ptasie odchody czy ślady owadów osadzają się na panelach i tworzą warstwę brudu. Utlenia się ona z czasem i trudno ją usunąć. To znacząco ogranicza docieranie promieni słonecznych do ogniw PV. W efekcie maleje produkcja energii nawet o kilkanaście procent!

Dlatego regularne mycie paneli fotowoltaicznych i usuwanie zabrudzeń jest kluczowe. Pozwala utrzymać wydajność instalacji na najwyższym poziomie i zmaksymalizować zyski z produkcji prądu.

Jak często należy czyścić fotowoltaikę?

Częstotliwość mycia paneli PV zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od lokalizacji instalacji i natężenia zanieczyszczeń w danym obszarze. Orientacyjnie zaleca się czyszczenie:

  • Co 2-3 miesiące w rejonach rolnych i silnie zanieczyszczonych
  • 2 razy w roku w normalnych warunkach miejskich/podmiejskich
  • Raz w roku w czystych lokalizacjach pozamiejskich

Oczywiście najlepiej obserwować na bieżąco stan paneli i dostosować harmonogram. Po okresie intensywnych opadów lub zimie konieczne może być częstsze mycie fotowoltaiki.

Jakie preparaty stosować do mycia paneli PV?

Do mycia modułów fotowoltaicznych potrzebne będą: miękka szczotka, gąbka lub ściągaczka do okien. Jako detergent najlepiej sprawdzą się łagodne środki do mycia szyb/paneli słonecznych dostępne w sklepach. Można też użyć roztworu wody z łagodnym płynem do naczyń.

Należy koniecznie unikać twardych szczotek i agresywnych środków czyszczących. Mogą porysować powierzchnię paneli PV i trwale obniżyć ich sprawność. Dozwolone jest użycie myjki ciśnieniowej, ale z odpowiednią ostrożnością.

Jak bezpiecznie umyć brudne moduły fotowoltaiczne?

Przed przystąpieniem do mycia paneli PV, należy wyłączyć napięcie w całej instalacji. Pracę rozpoczynamy od dokładnego spryskania ich wodą, aby zmoczyć kurz i brud. Następnie delikatnie czyścimy każdy moduł miękką szczotką lub gąbką nasączoną detergentem. Spłukujemy obficie czystą wodą.

Pracujemy ruchem od góry do dołu panela. Nie dociskamy mocno szczotki, aby nie porysować powierzchni. Trzeba też uważać, by nie uszkodzić delikatnych przewodów na spodzie modułów. Całość pracy powinna przebiegać ostrożnie i metodycznie.

Dlaczego zanieczyszczenia obniżają wydajność instalacji PV?

Brud, kurz i insekty na panelach fotowoltaicznych tworzą warstwę, która odbija i pochłania promieniowanie słoneczne. Zamiast docierać do ogniw, ulega rozproszeniu. Innymi słowy - zabrudzone moduły PV po prostu gorzej wychwytują energię słoneczną.

Dodatkowo brud przyciemnia powierzchnię paneli. Ich zdolność do pochłaniania światła słonecznego drastycznie maleje. W rezultacie produkcja prądu spada nawet o 15-25% w stosunku do czystej instalacji!

Dlatego regularne czyszczenie paneli słonecznych jest obowiązkowe, jeśli chcemy cieszyć się pełną wydajnością systemu PV przez lata.

Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie paneli słonecznych?

Oprócz ręcznego mycia modułów, istnieją też systemy automatycznego czyszczenia fotowoltaiki. Najpopularniejsze to:

  • Specjalne roboty myjące poruszające się po panelach
  • Instalacja mgły wodnej lub piany nad panelami
  • Nanoszenie specjalnych powłok hydrofobowych i samooczyszczających

Te rozwiązania są jednak dość kosztowne. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego wystarczy regularne ręczne mycie paneli fotowoltaicznych przy użyciu miękkich narzędzi i łagodnych detergentów.

Jakie narzędzia wykorzystać przy myciu fotowoltaiki?

Podstawowym wyposażeniem do czyszczenia systemów PV są:

  • Drabinka lub podnośnik umożliwiający bezpieczny dostęp do paneli
  • Wiadro z czystą wodą do spłukiwania
  • Miękka szczotka lub gąbka
  • Ściągaczka do okien z gumową końcówką
  • Łagodny detergent w rozpylaczu

Dobrym uzupełnieniem mogą być rękawice ochronne, okulary i nauszniki. Pozwalają zadbać o bezpieczeństwo podczas mycia fotowoltaiki, zwłaszcza na wysokości.

Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie systemów fotowoltaicznych?

Orientacyjny koszt profesjonalnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych to:

  • Mała instalacja (do 10 kWp) - 150-300 zł
  • Średnia instalacja (10-20 kWp) - 300-600 zł
  • Duża instalacja (powyżej 20 kWp) - 600-1000 zł

Warto rozważyć zlecenie mycia firmie przynajmniej raz w roku. Specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem i środkami, co zapewnia perfekcyjną czystość. Inwestycja się zwróci dzięki utrzymaniu wysokiej wydajności instalacji PV.

Podsumowanie

Regularne czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych jest kluczowe, aby zapewnić instalacji PV optymalną sprawność przez lata. Nawet cienka warstwa zanieczyszczeń może zmniejszyć produkcję energii nawet o 20%! Dlatego warto poświęcić trochę czasu i środków na systematyczne mycie modułów.

Stosując się do przedstawionych porad, z łatwością można samodzielnie wyczyścić fotowoltaikę. W razie wątpliwości, lepiej zlecić zadanie profesjonalistom - zainwestowane pieniądze z pewnością się zwrócą w postaci nieprzerwanej, wysokiej produkcji zielonej energii.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, ale pod warunkiem użycia niskiego ciśnienia strumienia wody i zachowania dużej ostrożności. Lepiej sprawdzi się miękka szczotka lub gąbka.

Myjka ciśnieniowa może być użyta, ale tylko przy rozproszonym strumieniu i niskim ciśnieniu. Inaczej można uszkodzić moduły PV.

Zwykłe chemia gospodarcza może być zbyt agresywna. Lepiej użyć specjalnych łagodnych środków dedykowanych panelom słonecznym.

Najlepsze efekty przynosi mycie w pochmurne i deszczowe dni, gdy panele nie produkują prądu. W słoneczne dni lepiej unikać zacieniania modułów.

Zimowe mycie nie jest wskazane, gdyż środki czyszczące mogą zamarznąć na panelach. Optymalne warunki do mycia panują wiosną i latem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
  2. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
  3. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
  4. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
  5. PV - co to jest? Definicja, znaczenie, skrót
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Roksana Przybylska
Roksana Przybylska

Jestem pasjonatką życia na wsi i ekologii. Na blogu znajdziesz wiele ciekawych artykułów na temat odnawialnych źródeł energii, domu i budowlanki oraz recenzji filmów i seriali. Razem odkryjmy piękno życia na wsi!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły