Kolejna edycja programu Mój Prąd! Sprawdź szczegóły

Kolejna edycja programu Mój Prąd! Sprawdź szczegóły
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk25.05.2024 | 3 min.

Czekaliście na nią z niecierpliwością? Nie ma już wątpliwości - kolejna edycja niezwykle popularnego programu „Mój Prąd" ruszy w tym roku. Co prawda, nabór wniosków rozpocznie się dopiero w III kwartale, ale już teraz warto przygotować się na spodziewane zmiany. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapowiada bowiem istotne modyfikacje zasad dofinansowania.

Nabór do szóstej edycji Mojego Prądu już pewny!

Miłośnicy odnawialnych źródeł energii mogą zacierać ręce! Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, już w tym roku ruszy kolejna, szósta edycja popularnego programu Mój Prąd. Po sukcesie poprzednich odsłon, nikt nie miał wątpliwości, że ten wspierający rozwój fotowoltaiki projekt zostanie kontynuowany.

Choć dokładna data rozpoczęcia naboru wniosków jeszcze nie została ogłoszona, wiele wskazuje na to, że Mój Prąd 6.0 wystartuje w trzecim kwartale 2024 roku. Opóźnienie wynika z konieczności rozpatrzenia wszystkich aplikacji z piątej edycji programu, których w zeszłym roku wpłynęło blisko 90 tysięcy.

Warto więc uzbroić się w cierpliwość i już teraz zacząć rozglądać się za ofertami wykonawców instalacji fotowoltaicznych. Tym bardziej, że w nadchodzącej edycji Mojego Prądu czekają nas spore zmiany...

Program Mój Prąd w 2024 roku z istotnymi zmianami

Bez wątpienia największą rewolucją zapowiadaną przez NFOŚiGW będzie obligatoryjny wymóg posiadania magazynu energii w instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że dofinansowanie na zakup paneli słonecznych będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy zamontujemy również akumulator do gromadzenia nadwyżek prądu.

Decyzja ta podyktowana jest zmianami w modelu rozliczania prosumentów oraz problemami z przeciążeniem sieci dystrybucyjnych. Przydomowe magazyny energii mają pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu energii z OZE i odciążeniu linii przesyłowych.

Co ciekawe, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w Moim Prądzie 2024 nie przewidziano dofinansowania na instalację przydomowych turbin wiatrowych. W tym celu uruchomiony ma zostać zupełnie nowy program wspierający małe elektrownie wiatrowe - Moja Elektrownia Wiatrowa.

Sprawdź na bieżąco zmiany w programie Mój Prąd:

  • Dofinansowanie zdrowa żywność - rządowy program wsparcia dla rolników
  • Dofinansowanie wymiana pieca - dotacje na wymianę starych kotłów na nowe, ekologiczne źródła ciepła
  • Dofinansowanie zakup samochodu elektrycznego - dopłaty do zakupu aut na prąd

Czytaj więcej: Cena energii zszokuje prawie całą Europę. To się musi zmienić

Obowiązkowy akumulator energii przy dofinansowaniu PV

Zdjęcie Kolejna edycja programu Mój Prąd! Sprawdź szczegóły

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, które kilka miesięcy temu przekazała wiceminister ds. OZE, tegoroczny budżet Mojego Prądu 6.0 ma wynieść 400 milionów złotych. To o 100 milionów więcej niż w poprzedniej edycji programu.

Dodatkowe środki z pewnością przydadzą się gospodarstwom domowym decydującym się na inwestycję w panele fotowoltaiczne wraz z magazynem energii. Eksperci szacują bowiem, że cena takiej instalacji może nawet dwukrotnie przekroczyć koszty samego systemu PV.

Niewykluczone, że właśnie ze względu na obowiązkowe akumulatory, limity dofinansowania w Moim Prądzie 2024 ulegną zmianie względem poprzednich edycji. Na razie jednak NFOŚiGW nie zdradza szczegółów w tej kwestii.

Zachęcamy więc do śledzenia na bieżąco informacji na temat zmian w programie. Wszystkie najświeższe wiadomości znajdziecie na naszej stronie poświęconej Mojemu Prądowi.

Najczęstsze pytania

Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, nabór wniosków do szóstej edycji programu Mój Prąd rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 roku. Dokładna data rozpoczęcia naboru jeszcze nie została ogłoszona, ale prawdopodobnie będzie to najpóźniej w październiku.

Na razie NFOŚiGW nie ujawnił szczegółów dotyczących limitów dofinansowania w nowej edycji programu. Wszystko wskazuje jednak na to, że ze względu na obowiązkowy wymóg instalacji magazynu energii razem z panelami PV, dopłaty będą wyższe niż w poprzednich latach.

Niestety nie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, szósta edycja Mojego Prądu nie obejmie dofinansowaniem małych elektrowni wiatrowych. W tym celu uruchomiony zostanie zupełnie nowy program o nazwie Moja Elektrownia Wiatrowa.

Największą zmianą, która została zapowiedziana, jest obligatoryjny wymóg posiadania magazynu energii w instalacji fotowoltaicznej objętej dofinansowaniem. Akumulator ma pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu energii z OZE oraz odciążeniu sieci dystrybucyjnej.

Wszelkie najświeższe wiadomości dotyczące nowej edycji programu Mój Prąd, w tym szczegóły zasad przyznawania dofinansowania, będziemy na bieżąco publikować na naszej stronie internetowej poświęconej temu projektowi. Zachęcamy do śledzenia!

5 Podobnych Artykułów

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
  2. Nie przegap podczas podróży: Francuskie seriale na Netflix
  3. 2 mln zł na modernizację sieci. Umowa ENEA z EBI o podpisanie.um deglaracja.
  4. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
  5. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk

Jako miłośniczka natury i ekologii, moje artykuły skupiają się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, życiem na wsi oraz nowinkami z dziedziny budownictwa. Odkrywaj ze mną uroki życia wiejskiego!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły