Jak samemu zbudować panel fotowoltaiczny? Poradnik krok po kroku

 Jak samemu zbudować panel fotowoltaiczny? Poradnik krok po kroku
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska13.09.2023 | 6 min.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, aby obniżyć rachunki za prąd i zapewnić domowi ekologiczne źródło energii. Jednak gotowe zestawy paneli bywają drogie, dlatego niektórzy entuzjaści decydują się na samodzielną budowę panelu fotowoltaicznego. Choć wymaga to nieco wysiłku i wiedzy technicznej, z odpowiednimi materiałami i instrukcją można z powodzeniem zbudować w pełni funkcjonalny panel PV. Poniższy poradnik krok po kroku pokaże, jak samemu zmontować panel fotowoltaiczny i cieszyć się tańszą energią ze Słońca.

Jakie materiały potrzebne są do budowy panelu fotowoltaicznego?

Aby samodzielnie zbudować panel fotowoltaiczny, potrzebne będą przede wszystkim:

 • Ogniwa fotowoltaiczne - ich ilość i moc zależy od docelowej mocy panelu
 • Radiatory aluminiowe do montażu ogniw
 • Przewody solaryne do połączenia ogniw
 • Skrzynka przyłączeniowa z diodami, by-passem i złączami
 • Szyba z hartowanego szkła solarnego o grubości 4-5 mm
 • Rama aluminiowa lub stalowa do montażu panelu
 • Uszczelki, śruby montażowe, konektory itp.

Dokładny zestaw niezbędnych elementów zależy od konstrukcji i parametrów docelowego panelu. Przed zakupem materiałów warto zaplanować szczegółowo projekt panelu PV.

Ile kosztuje samodzielna budowa panelu fotowoltaicznego?

Koszt budowy domowej roboty panelu fotowoltaicznego zależy przede wszystkim od jego docelowej mocy. Im więcej potrzeba ogniw, tym wyższa cena. Jednak zazwyczaj samodzielnie wykonany panel PV o mocy 250-300 Wp kosztuje 300-800 zł. Dla porównania gotowy panel tej mocy to wydatek rzędu 500-1500 zł.

Najdroższą częścią składową są ogniwa, ich cena za sztukę waha się między 8-20 zł w zależności od mocy i jakości. Pozostałe komponenty kosztują ok. 150-300 zł. Łącznie daje to oszczędności nawet kilkuset złotych w stosunku do kupna gotowego rozwiązania.

Jak dobrać odpowiednie ogniwa do panelu fotowoltaicznego?

Kluczowym elementem panelu są ogniwa fotowoltaiczne. Warto kupić dobrej jakości ogniwa krzemowe poly lub mono o sprawności co najmniej 15%. Najlepiej, by pochodziły od renomowanych producentów jak Longi, Jinko, JA czy Risen.

Ogniwa dobieramy pod kątem łącznej mocy panelu. Na przykład do 300 Wp potrzeba ok. 20 ogniw o mocy 5 Wp każde. Ważne, by ogniwa były kompatybilne napięciowo i prądowo. Najlepiej kupować je od jednego producenta w jednej serii.

Jak połączyć ogniwa fotowoltaiczne w panel?

 Jak samemu zbudować panel fotowoltaiczny? Poradnik krok po kroku

Po ułożeniu ogniw na radiatorach aluminiowych przychodzi czas na ich połączenie. Można zastosować dwa rodzaje konfiguracji:

 • Szeregowo - ogniwa są łączone kolejno w rząd, dzięki czemu rośnie napięcie przy stałym natężeniu prądu
 • Równolegle - ogniwa są łączone obok siebie w kilka rzędów, przez co rośnie natężenie prądu przy stałym napięciu

Do połączeń wykorzystuje się przewody solaryne o odpowiednim przekroju, które lutuje się cyną do wyprowadzeń ogniw. Należy zachować odpowiednią polaryzację.

Jak zamontować gotowy panel fotowoltaiczny?

Gdy połączenia elektryczne są gotowe, ogniwa przykrywa się szybą solarnego szkła hartowanego. Całość mocuje się w aluminiowej ramie przy użyciu uszczelek. Na ramie montuje się skrzynkę przyłączeniową z diodami obejściowymi i konektorami.

Gotowy panel można zamontować na dachu lub gruncie przy pomocy konstrukcji wsporczej. Instalację warto zlecić elektrykowi, by podłączył panel do pozostałych urządzeń fotowoltaicznych. Trzeba też pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych i uziemieniu.

Gdzie kupić materiały do budowy panelu fotowoltaicznego?

Materiały do samodzielnej budowy paneli fotowoltaicznych można kupić w wyspecjalizowanych sklepach z artykułami fotowoltaicznymi, elektrycznymi oraz w hurtowniach instalacyjnych. Dobrym źródłem są też sklepy internetowe.

Ogniwa PV warto sprowadzić bezpośrednio od renomowanych producentów. Pozostałe komponenty jak ramki, skrzynki, okablowanie dostaniemy u krajowych dostawców. Wyszukiwarki internetowe pomogą znaleźć najlepsze oferty.

Jak sprawdzić wydajność domowej roboty panelu fotowoltaicznego?

Po zbudowaniu panelu PV i podpięciu go pod instalację warto przetestować jego parametry. Najważniejsze to pomiar napięcia i natężenia prądu przy różnym naświetleniu. Pozwoli to określić moc i sprawność panelu.

Pomocny będzie też miernik promieniowania słonecznego. Porównując odczyty miernika z parametrami prądu i napięcia panelu, sprawdzimy jak efektywnie zamienia on energię słoneczną na prąd.

Jakie zalety ma samodzielna budowa panelu fotowoltaicznego?

Główne zalety domowej produkcji paneli fotowoltaicznych to:

 • Znaczna oszczędność kosztów w porównaniu do gotowych paneli
 • Możliwość doboru parametrów i konfiguracji pod własne potrzeby
 • Satysfakcja z samodzielnie wykonanego urządzenia
 • Możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości

Wady to konieczność posiadania wiedzy technicznej oraz większy nakład pracy. Jednak z odpowiednimi umiejętnościami i pasją można z powodzeniem zbudować w pełni funkcjonalny panel fotowoltaiczny we własnym zakresie.

Podsumowanie - czy warto samemu budować panele fotowoltaiczne?

Jak widać, samodzielny montaż panelu fotowoltaicznego jest możliwy nawet dla osób bez profesjonalnego przygotowania. Wymaga to co prawda pewnej wiedzy technicznej i dokładnego zaplanowania, ale daje satysfakcję i pozwala zaoszczędzić setki złotych.

Kluczowe jest dobre rozplanowanie konstrukcji, dobór kompatybilnych podzespołów i precyzyjne wykonanie połączeń. Gotowy panel warto poddać testom, by sprawdzić jego parametry. Przy odrobinie zmysłu technicznego można w ten sposób zbudować w pełni funkcjonalny i wydajny system PV znacznie taniej niż gotowe rozwiązania.

Najczęściej zadawane pytania

Optymalna moc to 250-300 Watów. Pozwoli to pokryć przeciętne zapotrzebowanie domu jednorodzinnego przy rozsądnych kosztach budowy.

W zależności od mocy pojedynczych ogniw, potrzeba ich zazwyczaj od 18 do 22 sztuk.

Należy sprawdzić parametry techniczne ogniw (napięcie, prąd, moc, sprawność), certyfikaty oraz opinie o producencie. Reputacja firmy jest kluczowa.

Wystarczą dobra lutownica, multimetr, zaciskarka oraz podstawowe narzędzia ślusarskie. Przydatny też miernik nasłonecznienia.

Najlepiej na dachu budynku, ewentualnie na gruncie przy pomocy stelażu. Konieczne jest południowe nasłonecznienie panelu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Optymalne wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich waga w 2023 roku
 2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
 3. Jak obliczyć moc bierną i czynną? Wzory i przykłady obliczeń jednostek mocy
 4. Przewody i kable do paneli fotowoltaicznych - jakie wybrać?
 5. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska

Lubię cieszyć się spokojem w wiejskim otoczeniu i ekologicznym podejściem do życia. Moje teksty skupiają się na OZE, budownictwie, oraz ciekawostkach ze świata kina i seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły