Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia

 Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska13.09.2023 | 6 min.

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody użytkowej. Choć początkowy koszt zakupu i montażu pompy ciepła może wydawać się wysoki, to w dłuższej perspektywie inwestycja ta zwraca się szybko dzięki oszczędnościom na rachunkach za energię. Jak działa pompa ciepła i ile energii elektrycznej tak naprawdę zużywa? Czym różnią się poszczególne typy pomp pod względem efektywności i kosztów eksploatacji? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z funkcjonowaniem i opłacalnością pomp ciepła.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ilość prądu pobieranego przez pompę ciepła zależy od kilku czynników:

 • Mocy pompy ciepła – im większa moc urządzenia, tym więcej energii elektrycznej pobiera.
 • Rodzaju pompy ciepła – najmniej prądu zużywają pompy ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze.
 • Warunków pogodowych – niska temperatura zewnętrzna oznacza większe zapotrzebowanie na energię do ogrzania.
 • Stanu technicznego i efektywności urządzenia.

Przeciętne zużycie prądu dla pompy ciepła o mocy ok. 10 kW to ok. 2-3 kWh na godzinę pracy. Oznacza to około 48-72 kWh dziennie przy założeniu pracy przez 20 godzin na dobę. Rocznie daje to zużycie rzędu 17 500 - 26 000 kWh.

Jak działa pompa ciepła i co wpływa na jej zużycie energii?

Pompa ciepła pobiera energię elektryczną do napędu sprężarki i pomp obiegowych. Jednak większość ciepła do ogrzewania pozyskuje ze źródeł odnawialnych znajdujących się w otoczeniu, czyli z powietrza, gruntu lub wody gruntowej. Dzięki temu pompa ciepła może dostarczyć do budynku nawet 3-5 kWh energii cieplnej wykorzystując tylko 1 kWh prądu. Taki współczynnik nazywany jest COP i im wyższy tym urządzenie bardziej efektywne.

Na COP pompy ciepła wpływają:

 • Temperatura dolnego źródła – im wyższa, tym lepsza efektywność urządzenia.
 • Rodzaj pompy ciepła – najwyższy COP mają pompy gruntowe.
 • Jakość podzespołów i nowoczesność konstrukcji.
 • Prawidłowy dobór mocy pompy do zapotrzebowania budynku.
 • Regularna konserwacja i czyszczenie urządzenia.

Ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła?

Koszty użytkowania pompy ciepła zależą przede wszystkim od ilości zużywanej energii elektrycznej. Przyjmując średnie zużycie na poziomie 20 000 kWh rocznie oraz cenę prądu 0,7 zł/kWh, roczny koszt zasilania wyniesie około 14 000 zł.

Dla porównania, w przypadku ogrzewania gazowego przy zużyciu 20 000 kWh ciepła rocznie, przy cenie gazu 0,2 zł/kWh, koszt wyniesie około 4 000 zł. Widzimy więc, że pompa ciepła jest droższa w eksploatacji od konwencjonalnych systemów grzewczych.

Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

 Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła to najczęściej wydatek rzędu 15 000 - 40 000 zł w zależności od rodzaju i mocy urządzenia. Do tego dochodzi koszt instalacji i materiałów (rury, grzejniki itp.), co może podnieść całkowity koszt inwestycji do 50 000 - 80 000 zł.

Najtańsze są pompy powietrze-woda, natomiast najdroższe - pompy ciepła typu solanka-woda wykorzystujące odwierty gruntowe. Pompy ciepła zazwyczaj zwracają się po około 7-10 latach w porównaniu z kotłem gazowym.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Decydując się na zakup pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na:

 • Współczynnik COP - im wyższy, tym urządzenie efektywniejsze.
 • Reputację i markę producenta.
 • Gwarancję - minimum 2 lata na sprężarkę.
 • Certyfikat EHPA - potwierdza wysoką jakość urządzenia.
 • Koszt montażu i serwisu - wybierz firmę z Twojej okolicy.

Należy również dobrać odpowiedni typ i moc pompy ciepła do wielkości ogrzewanego budynku, uwzględniając możliwości dolnego źródła ciepła.

Jak oszczędzać energię korzystając z pompy ciepła?

Aby zminimalizować koszty, warto stosować się do kilku zasad podczas użytkowania pompy ciepła:

 • Utrzymywać temperaturę na poziomie 20-22°C.
 • Regularnie czyścić filtry powietrza.
 • Wyłączać pompę ciepła, gdy nie ma potrzeby ogrzewania.
 • Instalować urządzenia kontrolujące pracę pompy ciepła.
 • Uszczelniać okna i docieplać budynek.

Dobrze zaprojektowany i wykonany system z pompą ciepła może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30-40% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Czy pompa ciepła się opłaca? Kiedy się zwróci jej zakup?

Mimo wyższych kosztów eksploatacji, inwestycja w pompę ciepła zazwyczaj zwraca się po około 7-10 latach. Dokładny czas zwrotu zależy od cen nośników energii, warunków pracy urządzenia i kosztów inwestycyjnych. Bez względu na wysokość nakładów, montaż pompy ciepła oznacza zmniejszenie emisji CO2 i zanieczyszczeń, co przynosi korzyści dla środowiska.

Podsumowanie

Podsumowując, pompy ciepła charakteryzują się wysoką energooszczędnością, choć ich eksploatacja wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami zasilania w porównaniu do gazu czy oleju opałowego. Niemniej inwestycja w pompę ciepła zwraca się w ciągu kilku lub kilkunastu lat i zapewnia bardziej ekologiczne ogrzewanie domu. Dobierając odpowiedni typ i moc urządzenia można znacząco obniżyć jego zużycie energii elektrycznej i koszty użytkowania.

Podsumowanie

Podsumowując, pompy ciepła mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, choć wiążą się z wyższymi kosztami energii elektrycznej. Ich atutem jest energooszczędność i ekologiczność, a wadą - wysokie koszty inwestycyjne. Aby obniżyć zużycie prądu i koszty użytkowania pompy ciepła, warto dobrać odpowiedni jej typ i moc do budynku, utrzymywać właściwą temperaturę oraz regularnie ją konserwować. Inwestycja w pompę ciepła zwraca się zazwyczaj po 7-10 latach.

Najczęstsze pytania

Moc pompy ciepła należy dobrać na podstawie zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Z reguły przyjmuje się moc rzędu 50-100 W na m2 powierzchni ogrzewanej.

Najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła. Dla domów z dostępem do gruntu warto rozważyć pompę gruntową. Pompy powietrzne są tańsze, ale mniej efektywne.

Przy typowym zużyciu rzędu 20 000 kWh rocznie i cenie prądu 0,7 zł/kWh koszt wyniesie około 14 000 zł. Jest to 2-3 razy więcej niż w przypadku gazu czy oleju.

Tak, montaż pompy ciepła wiąże się zazwyczaj z pracami budowlanymi, więc potrzebne jest zgłoszenie do starostwa lub pozwolenie na budowę.

Można starać się o dotację z programu „Czyste Powietrze” (do 30% kosztów). Dodatkowe dofinansowanie oferują niektóre gminy lub województwa.

5 Podobnych Artykułów

 1. Optymalne wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich waga w 2023 roku
 2. Nie przegap podczas podróży: Francuskie seriale na Netflix
 3. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
 4. Jak obliczyć moc bierną i czynną? Wzory i przykłady obliczeń jednostek mocy
 5. Przewody i kable do paneli fotowoltaicznych - jakie wybrać?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Gajewska
Ignacy Gajewska

Lubię cieszyć się spokojem w wiejskim otoczeniu i ekologicznym podejściem do życia. Moje teksty skupiają się na OZE, budownictwie, oraz ciekawostkach ze świata kina i seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły