Firmy non-profit rozpracowują ekologiczną tajemnicę zużytych paneli słonecznych

Firmy non-profit rozpracowują ekologiczną tajemnicę zużytych paneli słonecznych
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk17.04.2024 | 3 min.

Zużyte panele słoneczne stanowią ekologiczne wyzwanie dla branży fotowoltaicznej. Ale spokojnie, kilkanaście europejskich firm i organizacji non-profit pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwolą na pełny recykling zużytych modułów PV. W projekcie FORESi opracowują one metody ponownego wykorzystania, naprawy i automatycznego demontażu paneli słonecznych. Ich celem jest osiągnięcie co najmniej 95% odzysku materiałów z odpadów fotowoltaicznych.

Innowacyjne rozwiązania recyklingu paneli słonecznych

Wraz ze wzrostem popularności odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, rośnie również wyzwanie związane z utylizacją zużytych modułów PV. Projekt FORESi stanowi innowacyjną odpowiedź na to wyzwanie, opracowując nowe metody recyklingu i ponownego wykorzystania zużytych paneli słonecznych.

Kluczowym celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie wykonalności technicznej, ekonomicznej i środowiskowej recyklingu ogniw fotowoltaicznych. Dzięki zaawansowanym procesom opracowanym w ramach projektu, możliwe będzie osiągnięcie co najmniej 95% wskaźnika odzysku materiałów z odpadów PV.

Ten ambitny projekt skupia się na opracowaniu innowacyjnych rozwiązań logistycznych, ponownego wykorzystania i naprawy zużytych modułów PV na poziomie całej Unii Europejskiej. Dodatkowo, przewiduje się wdrożenie zautomatyzowanego procesu demontażu paneli słonecznych oraz nowej metody chemicznej umożliwiającej efektywny recykling odpadów fotowoltaicznych.

Nowe procesy demontażu i odzysku materiałów z odpadów PV

W skład konsorcjum FORESi wchodzą renomowane firmy i organizacje z całej Europy, takie jak belgijska Recma, łotewski Latvijas Tehnologiskais Centrs Nodibinajums, węgierska Bay Zoltan Alkalmazott Kutatasi Kozhasznu Nonprofit Kft oraz włoska Applied Materials Italia. Wspólnie pracują nad opracowaniem zrównoważonych rozwiązań dla przetwarzania zużytych modułów PV.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest automatyczny demontaż zużytych paneli słonecznych. Ten innowacyjny proces ma na celu ułatwienie odzyskiwania cennych materiałów, takich jak krzem, z odpadów fotowoltaicznych. Dodatkowo, opracowywana jest nowa metoda chemiczna, która umożliwi efektywny recykling i odzysk materiałów z modułów PV.

 • Automatyczny demontaż zużytych paneli słonecznych
 • Nowa metoda chemiczna do recyklingu odpadów PV
 • Odzyskiwanie cennych materiałów, takich jak krzem

Czytaj więcej: Naukowcy z uk: pompy ciepła - wyjście z ubóstwa energetycznego

Zwiększenie suwerenności przemysłowej UE w obszarze PV

Zdjęcie Firmy non-profit rozpracowują ekologiczną tajemnicę zużytych paneli słonecznych

Projekt FORESi ma strategiczne znaczenie dla Unii Europejskiej, przyczyniając się do zwiększenia jej suwerenności przemysłowej w sektorze fotowoltaicznym. Dzięki opracowaniu efektywnych metod recyklingu ogniw fotowoltaicznych, Europa będzie mogła zmniejszyć swoją zależność od importu kluczowych surowców, takich jak krzem, którego głównym producentem są obecnie Chiny.

Ponadto, ta inicjatywa wpisuje się w szerszy trend dążenia do gospodarki o obiegu zamkniętym. Już teraz, we współpracy z organizacją SOREN, panele słoneczne we Francji mogą być recyklingowane w prawie 94%. Celem FORESi jest jednak optymalizacja procesów, aby osiągnąć 100% recyklingu zużytych modułów PV.

 • Zmniejszenie zależności od importu kluczowych surowców
 • Wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym
 • Optymalizacja procesów dla osiągnięcia 100% recyklingu odpadów fotowoltaicznych

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
 2. 2 mln zł na modernizację sieci. Umowa ENEA z EBI o podpisanie.um deglaracja.
 3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
 4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
 5. Ciepło z lodu | Ogrzewanie domu lodowym powietrzem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk

Jako miłośniczka natury i ekologii, moje artykuły skupiają się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, życiem na wsi oraz nowinkami z dziedziny budownictwa. Odkrywaj ze mną uroki życia wiejskiego!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły