Dofinansowania do fotowoltaiki 2021 - sprawdź najnowsze dotacje i dopłaty!

 Dofinansowania do fotowoltaiki 2021 - sprawdź najnowsze dotacje i dopłaty!
Autor Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk20.09.2023 | 5 min.

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej to obecnie bardzo opłacalna inwestycja. Nie tylko pozwala ona zmniejszyć rachunki za prąd, ale również chroni środowisko naturalne. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania atrakcyjnego dofinansowania do paneli fotowoltaicznych w 2021 roku. Sprawdź, jakie są dostępne dotacje i dopłaty na montaż fotowoltaiki.

Jakie są dopłaty do fotowoltaiki w 2021 roku?

W 2021 roku najpopularniejszym programem dotacyjnym jest program „Mój Prąd”, w ramach którego można uzyskać dotację w wysokości do 5000 zł na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Środki na ten cel zostały zapewnione z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przewidziane są na lata 2021-2023. Oprócz tego niektóre urzędy marszałkowskie oraz gminy prowadzą własne programy wsparcia dla mieszkańców, gdzie kwota dofinansowania sięga nawet 85% kosztów inwestycji.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych?

Z dopłat w ramach programu „Mój Prąd” mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych. Dodatkowo trzeba spełnić kilka warunków, m.in. nie można posiadać jeszcze instalacji PV oraz należy użytkować wybudowany budynek co najmniej rok. Niektóre programy lokalne kierowane są również do przedsiębiorców, rolników, czy wspólnot mieszkaniowych. Warto sprawdzić dostępne opcje w swojej okolicy.

Gdzie znaleźć aktualne informacje o dotacjach na fotowoltaikę?

Informacje o trwających naborach wniosków oraz szczegółowe zasady przyznawania dotacji na fotowoltaikę można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji ogłaszających konkursy. Najpełniejsze zestawienie zawiera baza DotacjeUE prowadzona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Dobrym źródłem są również strony urzędów wojewódzkich oraz gmin.

Jakie programy oferują dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych?

 Dofinansowania do fotowoltaiki 2021 - sprawdź najnowsze dotacje i dopłaty!

Oprócz ogólnopolskiego programu „Mój Prąd” dotacje można uzyskać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) zarządzanych przez urzędy marszałkowskie. Np. w województwie mazowieckim trwa nabór w ramach projektu „Energia dla Mazowsza”. Dofinansowanie sięga tu nawet 80% kosztów. Warto również szukać aktualnych konkursów dotacyjnych ogłaszanych przez konkretne gminy dla swoich mieszkańców.

Ile wynosi maksymalna kwota dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej?dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej?

W programie „Mój Prąd” można otrzymać 5000 zł bezzwrotnej dotacji na zakup i montaż paneli PV. Natomiast w ramach RPO dotacja wynosi standardowo 30-45% kosztów kwalifikowanych, przy czym zdarzają się konkursy z dofinansowaniem sięgającym nawet 85%. Minimalna wartość projektu to 5 tys. zł, maksymalna - 1 mln zł dla osób fizycznych. Dokładne limity są określane w danym konkursie dotacyjnym.

Jakie dokumenty potrzebne są do ubiegania się o dopłatę do fotowoltaiki?dopłatę do fotowoltaiki?

Podstawowe dokumenty to:

 • Wypełniony formularz wniosku
 • Dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością (np. akt własności)
 • Dokumenty potwierdzające dochody (np. PIT)
 • Faktury/rachunki potwierdzające poniesione koszty
 • Protokół odbioru/montażu instalacji
 • Oświadczenie o braku podwójnego dofinansowania
 • Jak długo trzeba czekać na wypłatę dotacji na panele fotowoltaiczne?dotacji na panele fotowoltaiczne?

  Czas rozpatrywania wniosku i wypłaty środków w programach dotacyjnych wynosi zwykle 1-3 miesiące. Nie można ubiegać się o dopłatę do już zamontowanych paneli PV - najpierw trzeba złożyć wniosek, poczekać na podpisanie umowy, a dopiero później kupić i zamontować instalację fotowoltaiczną.

  Czy warto skorzystać z dopłaty na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych?dopłaty na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych?

  Zdecydowanie tak. Dotacje pozwalają znacząco obniżyć koszt inwestycji w panele słoneczne, dzięki czemu szybciej się ona zwraca. Warto jednak pamiętać o konieczności dokładnego zapoznania się z zasadami konkursu, aby uniknąć problemów formalnych. Przy rozsądnym wyborze instalatora fotowoltaika przy wsparciu dotacji to bardzo korzystna inwestycja.

  Podsumowanie

  Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych to bardzo atrakcyjna szansa na obniżenie kosztów montażu paneli słonecznych. W 2021 roku największe możliwości daje program „Mój Prąd”, ale warto również szukać dotacji na poziomie regionalnym i lokalnym. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się ze szczegółowymi zasadami danego konkursu. Dotacje pozwalają znacząco skrócić czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę.

  Najczęściej zadawane pytania

  Najlepiej sprawdzić na stronach internetowych urzędu marszałkowskiego oraz urzędu gminy. Tam znajdują się aktualne informacje o trwających konkursach.

  Tak, te dwie formy wsparcia można łączyć. Ulga dotyczy kosztów samego montażu instalacji fotowoltaicznej.

  Nie, najpierw trzeba złożyć wniosek i podpisać umowę o dofinansowanie, a dopiero później montować instalację PV.

  Zwykle w umowie jest zapis o konieczności użytkowania instalacji minimum 5 lat od montażu.

  Niestety nie. Dotacje przeznaczone są na nowe instalacje, a nie rozbudowę już istniejących systemów PV.

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj koszty eksploatacji tego urządzenia
  2. 23000 wnioskodawców oczekuje na zaległe wypłaty - NFOŚiGW i Czyste Powietrze - aktualizacja
  3. Kable solarne | Przewód solarny i kabel solarny - Twoje rozwiązanie instalacji fotowoltaicznej
  4. Prosument - definicja, kto to jest i jak zostać prosumentem energetycznym
  5. Elektryczna deska surfingowa - jak wybrać i używać?
  tagTagi
  shareUdostępnij
  Autor Olga Kowalczyk
  Olga Kowalczyk

  Jako miłośniczka natury i ekologii, moje artykuły skupiają się na tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii, życiem na wsi oraz nowinkami z dziedziny budownictwa. Odkrywaj ze mną uroki życia wiejskiego!

  Oceń artykuł
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

  Komentarze (0)

  email
  email

  Polecane artykuły